„Se fac nou? luni de când feti?a mea nu mai e. A murit pentru c? un ?ofer nu a vrut s? o lase s? treac? pe trecerea de pietoni“, poveste?te o mam? cu ochii în lacrimi. Îmbr?cat? cu un tricou negru, ce poart? pe el imaginea unei feti?e, femeia î?i duce durerea ?i neputin?a într-un mar? al t?cerii în memoria copiilor care au murit în accidente rutiere. Ea este unul dintre acei p?rin?i pentru care via?a s-a oprit în acel scâr?âit de frân? care le-a r?pit copiii. Lacrimile ?iroiesc continuu pe chipul femeii. Vocea i se îneac? atunci când vorbe?te despre unicul ei copil, care acum nu mai e. Lisa Maria Tiecar a murit anul trecut, pe 21 septembrie, dup? ce a fost lovit? pe o trecere de pietoni de pe b-dul IC Br?tianu.

„Era singurul meu copil ?i a murit cu exact o s?pt?mân? înainte s? împlineasc? 14 ani. Au trecut aproape nou? luni de atunci, îns? îmi e tot mai greu. Cine spune c? timpul vindec?, gre?e?te enorm. Nu e adev?rat. Cu fiecare zi care trece, îmi adânce?te ?i mai mult durerea, golul l?sat în inim?. Timpul r?ne?te ?i mai tare. V?d copii pe strad?, afar? ?i nu m? pot ab?ine s? nu plâng. Tot timpul vin colege de-ale ei la mine la u?? ?i m? roag? s? le las s? mearg? la Lisa la cimitir s? îi duc? flori. Mi se rupe inima. Plâng tot timpul pentru c? ?tiu c? feti?a mea nu mai e din cauza unui ?ofer care nu a vrut s? o lase s? traverseze pe trecerea de pietoni. Dou? ma?ini au oprit, îns? cea de-a treia a lovit-o în plin pe Lisa ?i pe prietena ei. Cealalt? fat? a fost r?nit? grav, dar tr?ie?te, ast?zi este bine. Fata mea îns? a murit”, ne-a povestit Felicia, mama Lisei Maria Tiecar.

Accidentul rutier s-a produs pe 21 septembrie 2009. Lisa, în vârst? de 14 ani, împreun? cu prietena ei, Nicoleta Lungu, ambele sportive la CS Farul, au fost lovite în plin de un autoturism în timp ce traversau b-dul IC Br?tianu, pe trecerea de pietoni, în dreptul Liceului Agricol Palas. De?i treceau strada regulamentar, ?oferul unui autoturism Skoda, Iulian Moise, c?pitan la o unitate militar? din Constan?a, nu a oprit ?i le-a lovit pe cele dou? fete. În urma impactului, Lisa a fost proiectat? pe contrasens, într-o alt? ma?in?. La scurt timp dup? accident, inima fetei a încetat s? mai bat?. Prietena ei a ajuns la spital cu r?ni grave, îns? a sc?pat cu via??.

Dup? nou? luni, cercet?rile tot mai continu?

De?i au trecut nou? luni de la eveniment, ?oferul vinovat nu a fost înc? trimis în judecat?. Mama Lisei spune c? acest lucru o înnebune?te. „Au trecut nou? luni de la accident, iar poli?ia nici m?car nu a terminat cercet?rile. Fata mea este în p?mânt, iar el este în continuare c?pitan, î?i vede de treab? ca ?i cum nu s-ar fi întâmplat nimic. Cred c? are ?i foarte mult? influen?? din moment ce dup? atâta timp nu s-au terminat nici m?car cercet?rile. Copilul meu nu mai e pentru c? el nu a vrut s? opreasc? la trecerea de pietoni. Înnebunesc când v?d c? nu am niciun sprijin de la poli?ie, de la autorit??i, când v?d c? nu îi intereseaz? s? fac? dreptate. A? alerga eu, a? bate la u?i în locul lor, dar nu m? bag? nimeni în seam?”, a declarat mama Lisei.

De partea cealalt?, reprezentan?ii Poli?iei Rutiere spun c? dosarul a plecat de foarte mult timp de la ei, ajungând pe masa procurorilor. „Din data de 2.10.2009, dosarul respectiv a fost declinat c?tre Parchetul de pe lâng? Judec?toria Constan?a. Probabil c? este la dân?ii în cercet?ri, dar în niciun caz dosarul nu se mai afl? la noi”, ne-a declarat inspectorul Marius Ghi??.

Mar?ul t?cerii în memoria copiilor uci?i în accidente rutiere

În memoria Lisei ?i a tuturor copiilor care ?i-au pierdut via?a în accidente rutiere, în noaptea de 1 iunie, peste o sut? de elevi de la mai multe licee precum ?i numero?i ofi?eri ai Poli?iei Rutiere Constan?a au organizat un mar? al t?cerii pe traseul Capela Militar? – Prefectur?. Copiii, îmbr?ca?i în tricouri albe cu inscrip?ia „Eu aleg via?a”, s-au încolonat într-un mar? simbolic în amintirea celor care au pierit de tineri în evenimente rutiere.

Ajun?i la prefectur?, ei au format din lumân?ri aprinse o inim? ?i au scris „1 IUNIE”.

Ini?iativa acestui mar? apar?ine Poli?iei Rutiere Constan?a care, în ultimii ani, a încercat astfel s? trag? un serios semnal de alarm? p?rin?ilor privind implicarea copiilor în tot mai multe accidente de circula?ie. Potrivit oamenilor legii, din neaten?ia ?i neglijen?a p?rin?ilor, anul trecut s-au produs 52 de accidente rutiere care au avut ca victime copii. În urma acestora, un minor a murit, ?apte au fost grav r?ni?i, iar 48 au suferit r?ni u?oare. Principalele cauze sunt impruden?a în traversare ?i neglijen?a p?rin?ilor. Acestea sunt îns? numai accidentele care au fost produse din vinov??ia copiilor. În realitate, num?rul victimelor este cu mult mai mare, în multe evenimente cei mici fiind r?ni?i sau uci?i ca urmarea unor accidente produse din vina altora, a?a cum a fost ?i cazul Lisei Maria Tiecar.
Poli?ia Rutier? îi sf?tuie?te pe p?rin?i s? nu î?i lase copiii nesupraveghea?i pe strad? ?i s? îi educe pe cei mici s? traver-seze doar prin locuri special amenajate.