Buna ziua,
Dupa o multime de cautari pe internet si intrebat in stanga si dreapta, m-am hotarat sa postez aici intmplarea mea si sa va cer parerea.
Intr-o seara, ma deplasam pe o strada cu prioritate, cu cateva zeci de secunde dupa schimbarea semafoarelor din functionale in galben intermitent. Am patruns in intersectie unde am intrat in coleziune cu un alt auto care intrase in intersectie de pe un drum fara prioritate. Dupa impact, am coborat din auto impreuna cu pasagerul din dreapta. Ambii - si eu si pasagerul din masina mea- am vazut culoarea galben intermitent a semafoarelor intainte de a patrunde in intersectie. Cu toate ca m-am asigurat inainte de a patrunde in intersectie ( aveam 40 km/h) am fost luat prin surprindere de celalalt auto care mi-a venit din partea dreapta cu viteza foarte mare - drept dovada masina mea s-a oprit pe loc, iar cealalta a mai continuat 20-25 m. Soferul celalalt sustinea ca a intrat pe verde. Am sunat la 112 - am fost intrebat de victime ( nu era niciuna) si atunci nu au vrut sa trimita niciun echipaj. Dupa 1.5 ore de sunat la Politie sa vina sa ne lamureasca, pentru ca eu stiam ca am intrat pe galben intermitent , iar celalalt conducator auto ca a intrat pe verde, am simtit ca individul celalalt mirosea a alcool. Am sunat iar la 112 (sa le spun ca celalalt miroase a alcool) si in final dupa 2.5 h a aparut un echipaj fara etilotest. Dupa 3 h de la accident am ajuns la sectie unde am fost testati cu alcooltest-ul. Eu 0.0, el 0.55 . Dupa aceasta, am plecat la spital unde s-au preluat probele de sange una la diferenta de o ora de cealalta. La finalul balamucului, echipajul de politie ne-a luat permisul amandurora - lui ptr alcool , mie ptr neacordare de prioritate ( desi in declaratie am sustinut galbenul intermitent) cat si RCA-ul meu a ajuns la celalalt sofer. In ziua urmatoare am depus contestatia procesului verbal impreuna cu un avocat si dupa 1,5 ani de asteptare am primit termen. Tin sa mentionez ca echipajul de la fata locului a mazgalit ora constatarii evenimentului rutier si nu a scris cu precizie minutul orei la care s-a intamplat.
Ce parere aveti, cum vedeti finalizarea acestui caz? Eu nu vreau decat sa dovedesc ca eram pe culoarea galben intermitent si sa imi repar masina , care acum este dauna totala.