Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Alcool la volan

Afișare hibrid

Postul anterior Postul anterior   Postul următor Postul următor
  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 548, Nivel: 10
    Progres nivel: 96%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 2
    Activitate globală: 99,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 3 luni500 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    26.05.2015
    Vârstă
    50
    Postări
    7
    Puncte
    548
    Nivel
    10
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 1/2
    Putere Rep
    0

    Question Alcool la volan

    Daca esti oprit in trafic de catre politie si esti testat cu ETILOTESTER si daca ai sub 0.40 mg / l alcool expirat de regula ti se suspenda permisul si incasezi o amenda. Insa daca te pui si contesti in instanta procesul verbal poti avea surpriza cistigului de cauza. Asta pentru ca ETILOTESTER nu este un mijloc tehnic omologat si verificat metrologic. Cel putin asa sustine Institutul National de Metrologie. Tocmai pentru acest motiv deja exista precedente in instantele romane unde proba cu etilotesterul nu este o proba acceptabila. In lipsa altor probe care sa ateste starea de fapt consemnata de catre politist procesul verbal este nul.

    Intrebare: de ce politia romana nu se doteaza cu ETILOMETRE ? Acestea fiind aparate omologate si verificate metrologic.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002

    Art. 192

    Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002

    (1) Conducatorului de autovehicul sau tramvai, testat cu un mijloc tehnic certificat sau cu un mijloc tehnic omologat si verificat metrologic, i se retine permisul de conducere daca valoarea concentratiei este de cel mult 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat, eliberandu-se dovada inlocuitoare fara drept de circulatie, daca nu doreste recoltarea probelor biologice in vederea stabilirii alcoolemiei, in conditiile stabilite la art. 194 alin. (1).
    (2) Cand conducatorul vehiculului solicita recoltarea probelor biologice in vederea stabilirii alcoolemiei, acesta va fi insotit de politistul rutier, la cea mai apropiata institutie medicala autorizata sau institutie medico-legala, iar dupa recoltare i se va elibera o dovada inlocuitoare cu drept de circulatie pentru cel mult 15 zile, a carei valabilitate intra in vigoare la 24 de ore de la cea de a doua recoltare de probe biologice.

    OUG 195/2002

    art 88

    (3) Stabilirea prezentei alcoolului in aerul expirat sau testarea preliminara a prezentei in organism a unor substante psihoactive se face de catre politia rutiera, cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate.
    (4) Stabilirea concentratiei de alcool in aerul expirat se face de catre politia rutiera, cu ajutorul unui mijloc tehnic omologat si verificat metrologic.
    (5) Persoana care conduce pe drumurile publice un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea detinerii permisului de conducere, testata de politistul rutier cu un mijloc tehnic omologat si verificat metrologic si depistata ca avand o concentratie de pana la 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat, ii poate solicita acestuia sa i se recolteze mostre biologice in cadrul unitatilor sau institutiilor medicale prevazute la alin. (1), in vederea stabilirii imbibatiei de alcool in sange.
    (6) Persoana care conduce pe drumurile publice un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea detinerii permisului de conducere, testata cu un mijloc tehnic omologat si verificat metrologic si depistata ca avand o concentratie de peste 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat, este obligata sa se supuna recoltarii mostrelor biologice, in vederea stabilirii imbibatiei de alcool in sange.

    Cu privire la faptul ca aparatele etilotest nu sunt omologate şi verificate metrologic va asigur ca gresiti, acestea sunt verifcate metrologic si omologate anual !Ar fi culmea ca Politia Romana sa detina aparatura neomologata sau verificata metrologic,oricare ar fi acestea, in exercitarea atributiilor de serviciu avand ca scop respectarea legilor de catre cetatenii acestei tari!Asta ar insemna ca ea insusi sa nu respecte legea!Posibil ca la Alba Iulia (ma gandesc ca la acel precedent faceti referire ca altul nu am vazut) instanta de judecata a constatat ca acel etilotest cu, care a fost testat conducatorul auto respectiv sa nu fi avut verificarea metrologica facuta, si astfel a anulat procesul verbal de contraventie deoarece nu avea certitudinea ca aparatul repsectiv indica valori corecte!
    Tin sa precizez ca instantele de judecata la fiecare contestatie a unui proces verbal prin care contraventie s-a constatat cu ajutorul unui aparat tehnic (fie el de masurare a vitezei sau de semnalare a prezentei alcoolului in corp) aceasta solicita documente Politiei prin care sa se ateste ca sunt verificate metrologic si omologate!

    Intradevar aparatul etilotest nu prezinta proba in instanta cand vine vorba de o infractiune, de aceea legiuitorul a introdus si recolatrea de probe biologice in vederea stabilirii alcoolemiei in sange, insa in cazul contraventiilor (cand rezulatatul etilotestuluiindica pana in 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat) conform legii politistul nu este obligat sa-i recolteze probe de sange conducatorului auto ci doar daca acesta solicita expres acest lucru.

    In ceea ce priveste achiztionarea de etilometre de catre Politia Romana, acest lucru nu ramane doar in sarcina ei, sunt si alti factori de decizie care influenteaza dotarea Politie cu astfel de aparate....http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...-la-buget.html

    1 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 548, Nivel: 10
    Progres nivel: 96%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 2
    Activitate globală: 99,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 3 luni500 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    26.05.2015
    Vârstă
    50
    Postări
    7
    Puncte
    548
    Nivel
    10
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 1/2
    Putere Rep
    0
    Pai ati spus tocmai inca odata exact ce am afirmat si eu, si anume ca la o concentratie de alcool pina la 40 mg / l, este contraventie si ca aparatul etilotest nu este proba in instanta. Intocmai ce am afirmat si eu.

    Un proces verbal intocmit de un politist in baza testarii DOAR cu etilotester nu este proba in instanta. Este oarecum ciudat modul de a va exprima cind afirmati ca numai in cazul infractiunilor nu este proba. Pai ori e proba ori nu e proba ... Eu asa ma gindesc.

    Eu chiar am saptamina viitoare drum la Judecatoria Alba unde voi examina dosarul. Din cite am inteles ar exista la dosar o adresa din partea INM ca acele aparate nu pot determina concentratia de alcool si ca nu au capacitate probanta in instanta. Nu un aparat unic care a fost folosit la acea contraventie, ci aparatele in general. Voi reveni cu detalii.

    Insa pina atunci, cred ca ar fi mai indicat ca atunci cind se fac filtre si cind etilotesterul indica ceva, sa existe laborator ambulant care sa efectueze pe loc proba biologica. Orice ambulanta poate face asta.

    Cred ca e mai bine caci astfel chiar ca nu mai au scapare cei care conduc beti si pun viata altora in pericol.

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Domnule dietmar, vreau sa intelegeti ca intre sfera contraventionalului si a penalului exista o diferenta , in sensul ca fapta prevazuta de legea penala prezinta un pericol mai ridicat pentru societate decat cea contraventionala. In sfera contraventionala legea lasa la latitudinea conducatorului auto care consuma bauturi alcoolice si este testat cu aparatul etilotest si al carui rezultat indica pana in 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat, sa ii fie recoltate probe biologice de sange pentru a se stabili cu exactitate cat alcool are in organism, pe cand la o testare care indica rezultat de peste 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat legea prevede obligativitatea conducatorului auto ca sa se supuna recoltarii probelor de sange in vederea stabilirii alcoolemiei avand in vedere ca se intra in sfera penalului.
    Rezultatul aparatului etilotest chiar daca nu este proba in procesul penal, are o anumita importanta, adica certifica existenta alcoolului in organism, fapt pentru care in domeniul contraventionalului judecatorul dupa ce constata ca etilotestul este omologat si verificat metrologic (adica nu da erori) ia in calcul valoarea indicata de acesta in cazul unei contestatii chiar daca nu exista probe de sange, tocmai pentru ca legea spune ca ,conducatorul auto poate sa refuze recoltarea sangelui fara ca acest lucru sa constituie infractiune! Multi conducatori auto care au valoarea rezultatului dupa testarea cu aparatul etilotest apropiata de 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat , nu doresc si probe de sange mai ales ca au posibilitatea legala sa refuze, deoarece in cazul recoltarii lor s-ar putea sa aiba surpriza ca valoarea in sange sa fie mai mare si astfel sa raspunda penal si nu contraventional !Din practica se stie ca rezultatul aparatului etilotest indica jumatate din valoarea rezultatului probelor de sange cu o mica marja de eroare +/-.
    Prin adresa A 8/4165 din 2002 a IML Mina Minovici, se considera ca pana la 0,10 mg/l alcool in aerul expirat ,nu apare nici un fel de alterare a vitezei de reactie, a reflexelor sau a celorlalte functii psihomotorii.Va dati seama ca politistul nu poate sa intocmeasca un proces verbal de contraventie unei persoane care a consumat bauturi alcoolice doar pe faptul ca acesta are halena, sau se clatina ,...iar factorul de decizie (si legiuitorul prevede) i-a pus la dispozitie lucratorului de politie aparatul etilotest cu ajutorul caruia se certifica prezenta alcoolului, iar IML-ul a stabilit valorile care fac diferenta intre contraventie si infractiune.

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de cipri83; 14.01.2016 la 17:44.

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 32, Nivel: 1
    Progres nivel: 64%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 18
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    08.07.2016
    Locație
    b
    Postări
    1
    Puncte
    32
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Accident rutier cu sofer beat

    Buna ziua,
    Dupa o multime de cautari pe internet si intrebat in stanga si dreapta, m-am hotarat sa postez aici intmplarea mea si sa va cer parerea.
    Intr-o seara, ma deplasam pe o strada cu prioritate, cu cateva zeci de secunde dupa schimbarea semafoarelor din functionale in galben intermitent. Am patruns in intersectie unde am intrat in coleziune cu un alt auto care intrase in intersectie de pe un drum fara prioritate. Dupa impact, am coborat din auto impreuna cu pasagerul din dreapta. Ambii - si eu si pasagerul din masina mea- am vazut culoarea galben intermitent a semafoarelor intainte de a patrunde in intersectie. Cu toate ca m-am asigurat inainte de a patrunde in intersectie ( aveam 40 km/h) am fost luat prin surprindere de celalalt auto care mi-a venit din partea dreapta cu viteza foarte mare - drept dovada masina mea s-a oprit pe loc, iar cealalta a mai continuat 20-25 m. Soferul celalalt sustinea ca a intrat pe verde. Am sunat la 112 - am fost intrebat de victime ( nu era niciuna) si atunci nu au vrut sa trimita niciun echipaj. Dupa 1.5 ore de sunat la Politie sa vina sa ne lamureasca, pentru ca eu stiam ca am intrat pe galben intermitent , iar celalalt conducator auto ca a intrat pe verde, am simtit ca individul celalalt mirosea a alcool. Am sunat iar la 112 (sa le spun ca celalalt miroase a alcool) si in final dupa 2.5 h a aparut un echipaj fara etilotest. Dupa 3 h de la accident am ajuns la sectie unde am fost testati cu alcooltest-ul. Eu 0.0, el 0.55 . Dupa aceasta, am plecat la spital unde s-au preluat probele de sange una la diferenta de o ora de cealalta. La finalul balamucului, echipajul de politie ne-a luat permisul amandurora - lui ptr alcool , mie ptr neacordare de prioritate ( desi in declaratie am sustinut galbenul intermitent) cat si RCA-ul meu a ajuns la celalalt sofer. In ziua urmatoare am depus contestatia procesului verbal impreuna cu un avocat si dupa 1,5 ani de asteptare am primit termen. Tin sa mentionez ca echipajul de la fata locului a mazgalit ora constatarii evenimentului rutier si nu a scris cu precizie minutul orei la care s-a intamplat.
    Ce parere aveti, cum vedeti finalizarea acestui caz? Eu nu vreau decat sa dovedesc ca eram pe culoarea galben intermitent si sa imi repar masina , care acum este dauna totala.

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Nu poti sa-ti dai cu parerea doar dupa niste simple relatari, si acestea fiind doar a uneia dintre parti!Este nevoie de a vedea locul faptei, avariile autoturismelor, etc!Probabil politistului i-a fost comunicat dupa ce au fost vizionate camerele din intersectie (daca acestea exista) ca dvs nu ati trecut regulamentar!Pe culoarea galbena se trece doar daca nu se poate opri in conditii de siguranta!Sau ar putea exista o problema de corelare la semafoare, in sensul ca semaforul celuilalt conducator auto sa arate verde mai repede in timp ce la dvs sa fie doar galben si nu rosu...au mai existat probleme de genul!
    Dar este bine ca ati facut contestatie, iar instanta de judecata va hotara cine a avut dreptate in baza probelor existente!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Permis conducere suspendat pt alcool
    De Adina Adinutza în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 30.01.2014, 11:59
  2. Dosar la parchet cu NUP - consum de alcool la volan
    De mony_otv2002 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16.01.2014, 10:29
  3. Permis suspendat pentru alcool
    De getic2000 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 30.06.2011, 15:51
  4. alcool la volan
    De oprita.bogdan în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 21.05.2011, 14:01
  5. Alcool 0,82
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 28.04.2011, 15:28

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •