Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 23

Subiect: Permis suspendat

Afișare hibrid

Postul anterior Postul anterior   Postul următor Postul următor
  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 33, Nivel: 1
    Progres nivel: 66%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 17
    Activitate globală: 99,0%

    Data înscrierii
    19.01.2016
    Vârstă
    33
    Postări
    4
    Puncte
    33
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Permis suspendat

    Buna seara,

    In urma cu aproximativ doua luni mi-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile pentru trecerea pe culoare rosie a semaforului la nivel cu calea ferata.

    Dilema mea e daca trebuie sa dau in mod obligatoriu examenul 13 din 15. Am fost la politia rutiera de pe raza orasului tg mures si un domn agent mi-a spus ca NU sunt obligat sa dau examenul respectiv si ca la expirarea celor 90 de zile pot sa imi ridic permisul doar cu buletinul si dovada. Din ce am gasit eu pe internet si din auzite ar iesii ca sunt obligat sa dau examenul respectiv, altfel perioada de suspendare se majoreaza cu 30 de zile.

    Pana la urma cum e ?

    Multumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12


    Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002

    (2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca :
    a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
    b) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
    c) a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;
    d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.


    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 35, Nivel: 1
    Progres nivel: 70%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 15
    Activitate globală: 99,0%

    Data înscrierii
    06.04.2017
    Locație
    Austria
    Vârstă
    56
    Postări
    2
    Puncte
    35
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Reducerea perioadei de suspendare prin testarea 13/15 de legislatie

    Buna ziua,

    Va rog sa-mi spuneti daca, ca cetatean roman stabilit in Austria, posesorul unui permis de conducere eliberat de statul Austriac, momentan suspendat pentru 90 de zile pentru viteza, pot beneficia de reducerea perioadei la 30 de zile prin testarea 13/15 de legislatie ?
    Va multumesc anticipat.
    O zi frumoasa

    Citat Postat în original de cipri83 Vezi post


    Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002

    (2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca :
    a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
    b) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
    c) a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;
    d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.


    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 33, Nivel: 1
    Progres nivel: 66%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 17
    Activitate globală: 99,0%

    Data înscrierii
    19.01.2016
    Vârstă
    33
    Postări
    4
    Puncte
    33
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Da, e foarte clar ca nu beneficiez de posibilitatea reducerii perioadei de suspendare. Dar nu inseamna neaparat ca ma si scuteste de obligativitatea sustinerii examenului respectiv. Nu pentru a imi reduce perioada de suspendare ci pentru a nu fi majorata.

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    OUG 195/2002

    Art. 106
    (1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
    a)cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
    b)cand fapta a fost urmarita ca infractiune prevazuta de prezenta ordonanta de urgenta, iar instanta de judecata sau procurorul a dispus inlocuirea raspunderii penale cu una dintre sanctiunile cu caracter administrativ prevazute la art. 91 din Codul penal;
    c)cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform art. 104.
    (2) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeste cu 30 de zile, daca titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoastere a regulilor de circulatie, in situatiile prevazute la alin. (1) lit. a) si b), sau nu se prezinta la serviciul politiei rutiere pentru sustinerea verificarii cunoasterii regulilor de circulatie.

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 33, Nivel: 1
    Progres nivel: 66%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 17
    Activitate globală: 99,0%

    Data înscrierii
    19.01.2016
    Vârstă
    33
    Postări
    4
    Puncte
    33
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Am inteles. Nu au fost pagube materiale, deci nu trebuie sa dau nici un examen. Mersi fain.

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 33, Nivel: 1
    Progres nivel: 66%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 17
    Activitate globală: 99,0%

    Data înscrierii
    19.01.2016
    Vârstă
    33
    Postări
    4
    Puncte
    33
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Pe site e postata o varianta mai veche a codului rutier ? Nu de alta, dar arata altfel articolul 106:
    Art.106.

    (1) În cazurile prevazute la art.100 alin.(3), art.101 alin.(3), art.102 alin.(3) si art.107 conducatorul de autovehicul sau tramvai trebuie sa se prezinte, obligatoriu, conform convocarii, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie.
    (2) În cazul nepromovarii testului de cunoastere a regulilor de circulatie, perioada de suspendare se prelungeste pâna la promovarea testului.

    http://www.politiarutiera.ro/index.p...0957&Itemid=66



    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Articolul de lege pe care vi l-am mentionat este din codul rutier actualizat 2015!

    0 Nepermis! Nepermis!

  9. #9
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 109, Nivel: 2
    Progres nivel: 18%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 41
    Activitate globală: 75,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 31 zile100 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    13.02.2016
    Postări
    7
    Puncte
    109
    Nivel
    2
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 3/0
    Putere Rep
    0
    Buna ziua,nu mai deschid un topic nou, situatia mea e oarecum asemanatoare..mai pe larg,pe 17 august am accidentat usor pe trecerea de pietoni o doamna,fara a necesita spitalizare, clasarea s-a dat ieri prin parchet,NUP deoarece nu s pretentii din partea victimei si nu au existat alte circumstante(alcool,viteza era sub 30 km/h..etc). Am circulat de la expirarea dovezii de 15 zile, cu o pauza de 27 de zile, cu dovada prelungita lunar pana astazi..ieri m am prezentat la IPJ la rutiera si am depus niste copii si o cerere catre seful politiei rutiere pentru solutionare! agentul de la ghiseu mi a spus ca : 90 de zile permis suspendat la care se scad cele 26 de zile in care n am circulat,amenda si obligativitatea sustinerii examenului 13 din 15 pt nu a prelungi cu inca 30 de zile suspendarea. am intrebat daca pot beneficia de reducere in baza unei cereri(dupa trecere examen)si mi a zis ca nu! dar din ce am citit in legea de mai sus se pare ca ma incadrez la toate cerintele! am permis de 7 ani, nu l am avut niciodata suspendat! ce credeti? s a inselat agentul sau a avut dreptate? multumesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

  10. #10
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 109, Nivel: 2
    Progres nivel: 18%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 41
    Activitate globală: 75,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 31 zile100 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    13.02.2016
    Postări
    7
    Puncte
    109
    Nivel
    2
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 3/0
    Putere Rep
    0
    Am citit si recitit pasajul respectiv! daca codul rutier este inca in vigoare, am ajuns la concluzia ca benefeciez de posibilitatea reducerii perioadei ! as vrea totusi,daca se poate, un raspuns,poate sunt eu subiectiv si mi scapa ceva! multumesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 23.05.2015, 23:59
  2. Permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 06.01.2015, 21:34
  3. permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 17.12.2013, 15:03
  4. Permis suspendat
    De gabita în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 24.11.2013, 12:46
  5. Permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.03.2010, 14:49

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •