Catre Politia Rutiera,

Subsemnatul Manea Cezar domiciliat in Barlad, Str*** ,Jud.Vaslui,va aduc la cunostinta:

Fiica mea domiciliata in aceiasi localitate a savarsit o abatere de la codul rutier primind amenda si suspendarea permisului de conducere pe 1 luna pe raza judetului Galati.In prezent a facut contestatie la judecatorie si este inca in posesie permisului de conducere pana la pronuntarea instantei.

Ea va trebui intre timp sa plece din tara acolo unde munceste iar dupa parerea mea pana la pronuntarea instantei va dura ceva timp.In aceasta situatie se pune problema daca va pierde procesul cine va preda permisul de conducere la politie , cine il va putea ridica dupa expirarea termenului de suspendare si unde va depune permisul de conducere.

Pentru a putea respecta legea va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:

1.Unde va trebui sa depuna permisul suspendat in cazul in care instanta o va gasi vinovata ,la IPJ Galati pe raza caruia sa petrecut fapta sau la IPJ Vaslui pe raza caruia isi are domiciliul?

2.Permisul trebuie depus personal la politie sau poate fi trimis de cineva din familie prin curierat postal?

3.Va fi ridicat dupa trecerea perioadei de suspendare de la IPJ Vaslui unde isi are domiciliul?

4.Poate sa-mi faca acum mie o procura notariala sa o reprezint atunci ,atat la predarea cat si la ridicarea permisului dupa trecerea perioadei de suspendare?Ce trebuie sa contina acea procura?




25.01.2016 Cu respect, Manea Cezar