Buna ziua,

Va contactez in speranta ca ma veti putea ajuta cu informatii referitoare la plata unei amenzi emise de agentul constatator Tanase Gheorghe din cadrul Politiei Rutiere in data de *** in localitatea Daia, jud Giurgiu (Proces Verbal Seria PGRX Nr. 0037592).

In urma semnarii procesului verbal, mi s-a comunicat de catre agentul constatator ca suma de 210 lei se poate plati in termen de cel mult 2 zile lucratorare (sau ulterior 420 lei) la agentiile C.E.C.
Ieri am incercat sa platesc amenda la 2 agentii C.E.C. insa angajatii de acolo nu mi-au procesat plata, motivand ca nu am resedinta pe teritoriul Romaniei.

Ulterior am verificat Legea nr.5/2015, Capitolul IV, Art, 17, aliniatul 2 conform careia:

(2) Amenzile aplicate cetatenilor statelor membre, altele decat Romania, cetatenilor unui stat participant sau cetatenilor romani ori strainilor cu domiciliul ori, dupa caz, resedinta sau rezidenta in aceste state, pentru incalcari savarsite in conditiile prevazute la alin. (1) care, potrivit legii, constituie contraventii, se fac venit la bugetul de stat si se achita in numerar la orice unitate a trezoreriei statului sau prin virament in contul corespunzator de venituri ale bugetului de stat deschis la Activitatea de trezorerie si contabilitate publica a municipiului Bucuresti, codificat cu codul de identificare fiscala al Directiei Generale Regionale a Finantelor Publice Bucuresti.

In cursul zilei de azi am sunat de asemenea la Trezoreria Mun. Bucuresti din Splaiul Unirii, insa mi s-a raspuns ca Trezoreria nu se incaseaza amenzi pentru cetatenii straini. Nu mi s-a oferit nici un fel de alta informatie, nici un cont al Trezoreriei unde sa pot face tranferul sumei.

Intrucat azi este a doua zi lucratoare de la data intocmirii procesului verbal, as dori sa va rog sa ma sfatuiti cum anume pot face plata.

Va multumesc anticipat,
Boyan Donev