Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Permis suspendat

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 24, Nivel: 1
    Progres nivel: 47%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 26
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    16.02.2016
    Vârstă
    33
    Postări
    1
    Puncte
    24
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Permis suspendat

    Buna tuturor! In 31.01.2015 am avut o intalnire cu loganul MCV si a rezultat intr-un proces verbal pentru neacordare de prioritate.Am contestat procesul..am castigat. Au facut recurs..nu m-am prezentat..au castigat ei.Sentinta definitiva. Sentinta s-a dat la 16 decembrie 2015...si a ajuns la mine (buletin pe sat) in 10 februarie 2016. Nelamurirea mea : a)Am dreptul sa conduc auto pana predau permisul? b)Daca sunt oprit..care sunt consecintele? c)Care sunt consecintele daca il predau la sfarsitul lunii februarie?(am nevoie tare sa circul mai vreo 3 saptamani)
    d)Cand predau permisul la politie...pot sa il predau chiar daca am pierdut permisul?
    e)Cand perioada de suspendare expira...trebuie sa merg la politie cu chitanta de la amenda sau nu ?

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Art. 118 din Oug 195/2002
    (1) Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiilor se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la
    judecătoria în a cărei rază de competenţă a fost constatată fapta.
    (2) Plângerea suspendă executarea amenzilor şi a sancţiunilor contravenţionale complementare de la data înregistrării acesteia până
    la data pronunţării hotărârii judecătoreşti.
    (3) Dovada înregistrării plângerii depuse la judecătorie în termenul prevăzut la alin. (1) se prezintă de contravenient la unitatea de
    poliţie din care face parte agentul constatator, care va efectua menţiunile în evidenţe şi îi va restitui permisul de conducere.
    (31) Hotărârea judecătorească prin care judecătoria soluţionează plângerea este definitivă şi irevocabilă.
    (4) În termen de 15 zile de la data pronunţării hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal
    de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a
    preda permisul de conducere.
    (5) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.

    RaOUG 195/2002

    Art 209
    (3) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule operează în ziua următoare celei în care a fost predat permisul de conducere sau, după caz, a expirat termenul de predare a acestuia.

    Daca sunteti oprit si a intrat perioada de suspendare vi se intocmeste dosar penal!
    La litera d nu inteleg ce vreti sa spuneti, oricum chiar daca nu predati permisul de conducere dvs vi se suspenda dreptul de a conduce iar acest lucru se verifica automat in trafic!
    Cand expira perioada de suspendare va duceti cu actul de identitate si dovada inlocuitoare a permisului de conducere si cu dovada ca ati achitat sanctiunea!

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    25.02.2019
    Locație
    TimiÈ™
    Postări
    1
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Permis suspendat

    Cred că logica întrebării era asta (iar dacă nu era asta, luați-o ca pe o nouă întrebare, vă rog):
    - dacă suspendarea începe să opereze în 01.01.2019, dar contravenientul nu predă permisul în urma respingerii plângerii contravenționale, în evidența poliției din data de 01.01.2019 dreptul său de a conduce este suspendat până în data de 01.03.2019? (presupunând că i-a fost suspendat 30 de zile cărora li se mai adaugă 30 de zile pentru neprezentarea în termen)
    - dacă el circulă în acest interval de timp și este oprit în trafic este infracțiunea de conducere fără permis?
    - după ce expiră acest interval de timp, chiar dacă nu a predat permisul se consideră că și-a executat sancțiunea complementară?
    Vă mulțumesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 01.06.2015, 10:42
  2. Permis suspendat in UK
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 31.05.2015, 23:19
  3. Permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 23.05.2015, 23:59
  4. permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 18.04.2015, 20:49
  5. permis suspendat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 17.12.2013, 15:03

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •