Salut! Sunt aici pentru ca in urma la o discutie cu alti soferi, unii profesionisti, am ajuns la concluzia ca e o confuzie generalizata in privinta trecerii regulamentare a pietonilor si a locurilor permise pentru aceasta. 5 insi - 5 pareri diferite.

Aspectele contencioase:
1) e permisa in continuare traversarea pietonilor pe la coltul intersectiei, perpendicular cu axul drumului, chiar daca nu exista marcaje sau semnalizare - altii zic ca nu, ca s-a abrogat, si doar pe la treceri (a propos daca asa e, cand s-a abrogat??)
2) ZEBRA - marcajul si semnalizarea de trecere de pietoni - au efect pe o distanta de 10 (zece) metri inainte si 10 (zece) metri DUPA trecerea de pietoni, adica se considera o zona de traversare mai LATA decat marcajul fizic in dungi - altii zic ca nu dom'le, cat e marcajul atat e trecerea, ca altfel marcau mai mult! (eu am observat ca fluctueaza dimensiunea marcajului de trecere ca latime, si asta ar fi logic dar nu prea, ca ar trebui atunci sa existe un standard regulamentar care nu tine cont de cat de mare le-a fost lenea celor care au facut marcajele...)

3) Alte locuri de traversare regulamentara (deci, dupa codul rutier, norme juridice lalala) decat colturile de intersectii sau trecerile de pietoni nu exista?

4) E un loc singular, unitar, unde sunt descrise lucrurile acestea sau sunt imprastiate in tot codul rutier si-n alte legi? Ne-am uitat prin cod dar nu ne-am lamurit.

Multumesc anticipat! O zi placuta!