Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: suspendare permis

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 28, Nivel: 1
    Progres nivel: 56%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 22
    Activitate globală: 83,0%

    Data înscrierii
    15.03.2016
    Postări
    2
    Puncte
    28
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Unhappy suspendare permis

    Buna. In urma cu vreo 2luni am avut permisul suspendat pe 30 de zile pt neacordare de prioritate. Dupa ce a trecut perioada de 30 de zile am fost, mi-am recuperat permisul. Luna trecuta am avut ghinionul de a mi se suspenda din nou permisul pe o perioada de 30 de zile. Astazi am primit o instiintare ca de fapt sunt 60 de zile de suspendare , deoarece, in decursul a 12 luni am mai avut permisul suspendat. Vroiam sa stiu daca trebuie neaparat sa ma prezint pentru a da acel test, tinand cont ca eu abia in august implinesc un an de cand am obtinut carnetul.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002

    Art. 221.
    (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
    a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
    b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
    c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce-nu a beneficiat de o astfel de masura;
    d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
    (2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca:
    a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
    b) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
    c) a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;
    d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.

    Din pacate dvs va fost majorata perioada de suspendare de la 30 de zile la 60 de zile, si nu este obligatoriu decat in anumite cazuri...cum ar fi :

    Articolul 106
    (1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
    a)cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
    b)cand fapta a fost urmarita ca infractiune contra sigurantei circulatiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renuntarea la urmarirea penala sau instanta a dispus renuntarea la aplicarea pedepsei ori amanarea aplicarii pedepsei;
    c)cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform art. 104.
    (2) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se prelungeste cu 30 de zile, daca titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoastere a regulilor de circulatie, in situatiile prevazute la alin. (1) lit. a) si b), sau nu se prezinta la serviciul politiei rutiere pentru sustinerea verificarii cunoasterii regulilor de circulatie.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 28, Nivel: 1
    Progres nivel: 56%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 22
    Activitate globală: 83,0%

    Data înscrierii
    15.03.2016
    Postări
    2
    Puncte
    28
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Mie mi-a fost suspendat permisul pt neacordare de prioritate, dar fara niciun incident. Singurul ghinion a fost ca am mai avut permisul suspendat cu cateva luni in urma. Vroiam sa stiu , daca nu ma prezint pana la sfarsitul celor 60 de zile pt a sustine testul, exista riscul de majorare cu inca 30 de zile? Din cate am inteles, nu prea pot sa sustin acel test din cauza ca nu am implinit 1 an de cand am obtinut permisul de conducere. Va mulțumesc pt raspuns.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.12.2014, 16:31
  2. suspendare permis
    De Florin San în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 11.11.2014, 19:10
  3. suspendare permis
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.07.2011, 14:51
  4. suspendare permis
    De mihaela în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 27.06.2011, 13:00
  5. suspendare permis
    De paul în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18.07.2010, 21:35

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •