Va salut, va expun pe scurt problema mea..legea este extrem de alambicata si nu gasesti nicaieri suficiente informatii referitor la inmatriculare! am ales de pe un site din RO o masina,numere de tzoll valabile la data respectiva,am fost..am vazut o..mi a placut..NU am vrut sa o cumpar fara fiscal in ruptul capului! cand am fost la primaria din localitate, ni s a comunicat ca nu se poate da fiscal fara cartea masinii,deci fara RAR efectuat! am sunat la politie(desi stiu ca nu e treaba lor) si am intrebat cum sa facem sa pot lua masina! in BRIEF URI este trecut cumnatul celui de la care am luat o cu contract de v-c in RO, contractul de v-c nemtesc este intre cel de la care am luat o si neamt! politia ne a recomandat sa dea cumnatul o declaratie notariala pe propria raspundere ca a fost sofer,a condus masina din DE pentru cel de la care am luat o! am sunat la serviciul inmatriculari auto CL,judetul meu de resedinta,a raspuns un domn,a zis ca o pot lua ca este in regula cu acea declaratie! oamenii sunt de buna credinta,seriosi,vanzatorul vrea sa mi dea fiscal ulterior...cand am ajuns la CL sa iau nr rosii..la ghiseu..stupoare! nu e bine cu acea declaratie,trebuie contract intre cel din brief si mine! zic"Domnule el nu e proprietarul conform KAUFVERTAG,am sunat la d voastra inainte s o platesc si mi ati spus ca e ok! raspuns: aveti o dovada in sensul asta? e posibil asa ceva??? sa suni la telefonul prefecturii,,sa cumperi linistit masina si sa ti se ceara dovada ulterior ca ai sunat...INCREDIBIL! ce ma sfatuiti in acest caz,ma puteti ajuta cu o indrumare..ceva..n as vrea sa ajung cu ea in BG,masina e un Ford focus 2 din 2007,merge si arata super..multumesc! p.s. numere rosii mi au dat,dar la inmatriculare mi e teama ca o sa mi respinga dosarul si nu sunt tocmai de neglijat taxele care urmeaza sa le platesc!