Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Urcare/coborare pasager in statia de autobus

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 24, Nivel: 1
    Progres nivel: 47%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 26
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    13.05.2016
    Postări
    1
    Puncte
    24
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Urcare/coborare pasager in statia de autobus

    In articolul 63(2) din codul rutier scrie ca nu se considera oprire, imobilizarea voluntara a unui vehicul pentru imbarcarea/debarcarea unei persoane daca nu se incurca traficul.
    In concluzie este permisa urcarea unui pasager intr-o masina in statia de autobuz daca aceasta manevra nu e considerata oprire?

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.388
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    8
    Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002

    Art. 142. Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
    a) n zona de acţiune a indicatorului Oprirea interzisă;
    b) pe trecerile la nivel cu calea ferată curentă şi la o distanţă mai mică de 50 m nainte şi

    după acestea;
    c) pe poduri, pe şi sub pasaje denivelate, precum şi pe viaducte;
    d) n curbe şi n alte locuri cu vizibilitate redusă sub 50 m;
    e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai puţin de 25 m nainte şi după
    acestea;
    f)
    n intersecţii, inclusiv cele cu circulaţie n sens giratoriu, precum şi n zona de preselecţie
    unde sunt aplicate marcaje continue, iar n lipsa acestora, la o distanţă mai mică de 25 m decolţul intersecţiei;
    g) n staţiile mijloacelor de transport public de persoane, precum şi la mai puţin de 25 mnainte şi după acestea;
    h) n dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabilă, dacă prin aceasta se stnjeneştecirculaţia a două vehicule venind din sensuri opuse, precum şi n dreptul marcajului continuu,n cazul n care conducătorii celorlalte vehicule care circulă n acelaşi sens ar fi obligaţi, dinaceastă cauză, să treacă peste acest marcaj;
    i) n locul n care se mpiedică vizibilitatea asupra unui indicator sau semnal luminos;
    j) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoarele cu semnificaţia Drum ngustat,Prioritate pentru circulaţia din sens invers sau Prioritate faţă de circulaţia din sens invers;
    k) pe pistele obligatorii pentru pietoni şi/sau biciclişti ori pe benzile rezervate unor anumitecategorii de vehicule, semnalizate ca atare;
    l) pe platforma căii ferate industriale sau de tramvai ori la mai puţin de 50 m de acestea,dacă circulaţia vehiculelor pe şine ar putea fi stnjenită sau mpiedicată;
    m) pe partea carosabilă a autostrăzilor, a drumurilor expres şi a celor naţionale europene
    (E);n) pe trotuar, dacă nu se asigură spaţiu de cel puţin 1 m pentru circulaţia pietonilor;o) pe pistele pentru biciclete;
    p) n locurile unde este interzisă depăşirea.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    16.10.2019
    Vârstă
    44
    Postări
    1
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    In cautarea unui raspuns....

    Am cautat un raspuns la aceasi intrebare ridicata de Cris.somesan pe alte forum-uri dar din pacate nu am garit un raspuns clar. Speram ca pe acest forum sa poata raspunde cineva din cadrul politiei. Cineva care are cunostintele necesare formularii unui raspuns clar si coerent.


    Amintesc aici ca la Art. 63, aliniat (2), litera a) se specifica:


    "(2) Nu se considera oprire:


    a) imobilizarea vehiculului atat timp cat este necesara pentru imbarcarea sau debarcarea unor persoane, daca prin aceasta manevra nu a fost perturbata circulatia pe drumul public respectiv;"


    Din interpretarea acestui articol reiese ca manevra de imobilizare a unui autovehicul pentru debarcarea unei persoane in statia de autobuz este permisa daca nu perturba circulatia pe drumul public, manevra in sine ne fiind considerata oprire. Este corecta interpretarea ?


    Eu sunt nevoit uneori sa imobilizez masina in statia de autobuz pentu a cobora copilul la scoala. Daca prin aceasta imobilizare a autovehiculului nu este perturbata circulatia pe drumul public pot executa legal aceasta manevra ?

    As aprecia un raspuns cu DA sau NU urmat de o motivatie clara.




    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1, Nivel: 1
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 1
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    17.09.2019
    Locație
    Brasov
    Postări
    4
    Puncte
    1
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Citat Postat în original de Brantax Vezi post
    Am cautat un raspuns la aceasi intrebare ridicata de Cris.somesan pe alte forum-uri dar din pacate nu am garit un raspuns clar. Speram ca pe acest forum sa poata raspunde cineva din cadrul politiei. Cineva care are cunostintele necesare formularii unui raspuns clar si coerent.


    Amintesc aici ca la Art. 63, aliniat (2), litera a) se specifica:


    "(2) Nu se considera oprire:


    a) imobilizarea vehiculului atat timp cat este necesara pentru imbarcarea sau debarcarea unor persoane, daca prin aceasta manevra nu a fost perturbata circulatia pe drumul public respectiv;"


    Din interpretarea acestui articol reiese ca manevra de imobilizare a unui autovehicul pentru debarcarea unei persoane in statia de autobuz este permisa daca nu perturba circulatia pe drumul public, manevra in sine ne fiind considerata oprire. Este corecta interpretarea ?




    Eu sunt nevoit uneori sa imobilizez masina in statia de autobuz pentu a cobora copilul la scoala. Daca prin aceasta imobilizare a autovehiculului nu este perturbata circulatia pe drumul public pot executa legal aceasta manevra ?

    As aprecia un raspuns cu DA sau NU urmat de o motivatie clara.



    Oprirea Dvs. in cazul de mai sus, este considerat[ oprire voluntara, si este clar specificat :


    Art. 142.
    Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:

    g) In staţiile mijloacelor de transport public de persoane, precum şi la mai puţin de 25 m inainte şi după acestea;

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 38, Nivel: 1
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Activitate globală: 99,0%

    Data înscrierii
    17.12.2016
    Postări
    4
    Puncte
    38
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Citat Postat în original de GeluBv Vezi post
    Oprirea Dvs. in cazul de mai sus, este considerat[ oprire voluntara, si este clar specificat :


    Art. 142.
    Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:

    g) In staţiile mijloacelor de transport public de persoane, precum şi la mai puţin de 25 m inainte şi după acestea;
    Multumesc si eu pentru răspuns! As dori si o completare,daca sunteți amabil sa mi raspundeti. In ce situație se poate aplica articolul 63 a2? Daca ma opresc pe prima banda, din 2 benzi,consider ca perturb circulatia obligand soferii sa ma ocolească.Iar daca opresc in afara carosabilului nu mai avea rost articolul 63 a2 pentru că art 142 e foarte clar.M a gandeam ca art 63 a2 face o excepție de la regula.Va rog să aveți amabilitatea de a mă lămuri.Multumesc anticipat!

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.388
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    8
    Atata timp cat dvs ramaneti in masina si plecati imediat dupa ce a coborat copilul (actiune care sa dureze f putin timp), iar in statie nu se afla sau nu urmeaza sa intre un vehicul destinat transportului in comun, atunci nu este considerata oprire!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Trecere Pietoni Soseaua Chilita / Crusavati + Statia Marmurei
    De Cetatean Ingrijorat în forumul LISTA NEAGRA A AUTOVEHICULELOR SI SOFERILOR DIN ROMANIA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 18.11.2015, 18:36
  2. Masini parasite care blocheaza statia ratb !!!
    De politiarutiera2 în forumul LISTA NEAGRA A AUTOVEHICULELOR SI SOFERILOR DIN ROMANIA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 31.10.2015, 14:26
  3. Taximetrist blocheaza statia RATB Soseaua Bucuresti-Ploiesti
    De EduardM în forumul FOTOGRAFII DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 06.05.2015, 15:41
  4. Cu statia furata de la politie
    De politiarutiera2 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.08.2014, 17:33
  5. propunere semaforizare statia Parc Bazilescu
    De politiarutiera2 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.10.2011, 14:18

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •