Buna seara

Subsemnatul Maranda Gheorghe din loc. Tulcea carte de identitate seria [...] ,in data de 28.04.2016 ora 19,29 am fost oprit de o echipa de la politia rutiera TULCEA pe DN 22 Constanta – Tulcea pe segmentul de drum Babadag- M. Kogalniceanu ,datorita faptului ca am depasit viteza de circulatie (am inregistrat o viteza de 141 km fata de 100 kmviteza reglementata). La solicitarea agentului de circulatie am prezentat toate actele solicitate ,mai putin polita de asigurare pe care o cautam in torpedul masini. Dupa aproximativ 1-2 minute am gasito ,dar agentul de circulatie plecase deja spre masina de politie pentru a intocmi procesul verbal de sanctionare. Am asteptat in masina sa vina pentru ai prezenta polita de asigurare, aspect ce nu sa intimplat. Dupa cateva minute a venit colegul dumnealui la masina ,care me-a prezentat aspectele consemnate in procesul verbal seria... nr.....(care a fost anulat ) in care sa consemnat ca am depasit viteza de circulatie (141 km fata de 100 regulamentara ) ,aspect pe care nu l-am contestat deoarecea era real.Surpriza a fost ca la una din rubrici afost mentionat ca nu am prezentat polita de asigurare, aspect care ma surprins,iar imediat dupa aceasta informare am prezentat polita de asigurare. In momentul prezentari politei de asigurare dul agent de circulatie Gemanaru Lucian sa aratat un pic iritat si a anulat procesul verbal barandul cu un X mare pe toata foaia ,precizindumi ca va intocmi un alt proces verbal,lucru pe care la si facut.
In noul proces verbal intocmit cu seria PTLX nr.023302 a fost faptul ca amenda aplicata a este de 945lei fata de aproximativ 600 lei in procesul verbal anulat. Nu am reusit sa retin exact suma si nici numarul de puncte de penalizare aplicate in PV anulat.
In mod normal amenda in lei in noul PV trebuia sa fie cel mult egala cu cea din procesul verbal anulat si nu mai mare,avind in vedere ca am prezentat polita de asigurare si ca discutia facuta atit la prezentarea actelor cat si cea la semnarea procesului verbal a fost cat se poate de corecta /eleganta ,fara intonatii ,sau alte discutii.
Prin prezenta adresa doresc sa ma clarificati pentru a intelege de ce a aparut aceasta necocordanta intre cele 2 procese verbale , iar daca a fost o eroare de interpretare sau de consemnare ,sa faceti corectiile necesare.
Am considerat ca este corect sa platesc imediat valoarea specificata in PV de 472,5 lei (aspect pe care l-am facut a doua zi la Serviciul Imozite si taxe – Municipiul Tulcea) , iar ulterior sa va scriu pentru clarificare/corectie.

Maranda Gheorghe