Buna ziua,
Doresc de ceva timp incoace, cred ca sunt deja vreo 10 ani, sa fac o sesizare in ce priveste regulile de parcare a autoturismelor pe sau langa trotuare. Am incercat la primarie, deja dar fara niciun succes.
Va rog frumos, daca se poate, sa observati imaginile care reprezinta traseul spre scoala nr 24, str. Tunari, al copiilor mei, elevi in clasele a II-a si respectiv a VIII-a si apoi sa imi dati un raspuns in privinta solutiilor.


Problema nr 1: Pe unde merg copiii in drum spre scoala ? Pe strada Nastase Pamfil trotuarele sunt arhiocupate de masini , unele care zac de ani buni cum e cazul autoturismului cu nr B 11 VUH. Ei sunt obligati sa mearga, ca toata lumea, pe carosabil, unde sunt victime sigure. Imaginati-va cum e iarna!


Problema nr 2: Intrarea elevilor in scoala se face din str. Tunari printr-o intrare nepavata, plina de noroi sau praf, care este semnalizata cu " acces intezis- cu exceptia riveranilor ", tocmai pentru ca este pietonala si circulata de elevi. In capatul impasului este pe langa intrarea elevilor in scoala, un imobil cu etaj unde locuiesc riveranii (care nu am observat sa fi avand masini) si o cladire care functioneaza ca semi-internatul scoli. In dupa-amiaza zilei de 31 mai am fost sa o iau pe fetita cea mica de la semi-internat. Unul dintre parintii care facea acelasi lucru, sofer al autoturismului cu nr B500 WER, a intrat cu masina, avand ceva viteza si parcand la un metru de poarta internatului exact la un milimetru de mine. Bineinteles ca l-am atentionat ca nu se face asa ceva (chiar ma speriasem si putea oricand sa loveasca un copil care venea sau se ducea in scoala) si in loc de scuze m-am trezit cu amenintari si jigniri de genul " nu ati dormit bine azi-noapte?" sau "nu v-ati inteles cu sotu' ?" La 10 minute dupa ce am plecat de la internat un alt parinte isi face aparitia in acelasi mod, scena se petrecea chiar langa semnul de circulatie vizibil in foto, iar cand i-am aratat semnul a inceput sa urle la mine ca este "riveran". Este posibil sa aiba dreptul acesta, dvs. imi veti confirma poate lucrul acesta, dar nu inteleg de ce trebuie sa fim supusii umili ai acestei clase de oameni care isi etaleaza masinile si ne obliga sa suportam noxele si norii de praf in urma masinilor?. Va rog frumos si chiar aveti aceasta datorie sa imi spuneti care sunt delimitarile corecte intre pietonal si carosabil, astfel incat sa existe toleranta si un minim respect civic.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160601_172350.jpg 
Afișări:	195 
Mărime:	1,22 MB 
ID:	861Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160601_165647.jpg 
Afișări:	202 
Mărime:	1,47 MB 
ID:	862Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160601_165733.jpg 
Afișări:	418 
Mărime:	1,32 MB 
ID:	863Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160601_165810.jpg 
Afișări:	190 
Mărime:	1,21 MB 
ID:	864Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160601_165840.jpg 
Afișări:	156 
Mărime:	1,07 MB 
ID:	865Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160601_170330.jpg 
Afișări:	193 
Mărime:	1,52 MB 
ID:	866Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160601_170207.jpg 
Afișări:	184 
Mărime:	1,45 MB 
ID:	867


Cu respect, Ana Gheorghian