Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Suspendare permis - nici vorba de neacoradare de prioritate!!!

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 44, Nivel: 1
    Progres nivel: 88%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 6
    Activitate globală: 75,0%

    Data înscrierii
    07.06.2016
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Postări
    4
    Puncte
    44
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 3/0
    Putere Rep
    0

    Suspendare permis - nici vorba de neacoradare de prioritate!!!

    Salutare


    Merg azi linistit cu masina, trec de o trecere de pietoni - nici urma de pietoni! (eram cu inca cineva in masina, poate confirma si el - nu-s genul de om plictisit care sa minta, daca as fi gresit, as recunoaste si nu as mai posta aiurea pe forum), intru intr-un sens giratoriu, mai merg cam 30-60 sec, ma opreste Politia din spate. Mi-au fost solicitate documentele si am fost informat ca voi fi sanctionat cu retinerea permisului de conducere pentru 30 de zile pe motiv de neacordare prioritate catre pietoni!? Ma uit la persoana din dreapta, ea la mine - nu intelegem care pietoni. Agentul constatator pleaca si se intoarce dupa vreo 25 minute (pe ceas, nu exagerez) cu PV: “Nu a acordat prioritate la trecerea de pietoni situata pe strada BlaBla”. Il rog sa scrie la observatii ca nu era niciun pieton pe trecerea de pietoni in momentul in care am trecut eu.


    Nu am semnat PV (de nervi, ciuda, stiind ca am dreptate, nefiind nicio urma de pieton pe acolo - nu stiu daca am procedat corect).


    Am primit doar dovada pentru 15 zile, urmand sa primesc PV prin posta deoarece nu l-am semnat, am inteles. De asemenea nu mi-a zis nimic de amenda, ce e de facut, etc. - a plecat fara sa salute - niste reactii total lipsite de respect avand in vedere ca eu nu m-am revoltat deloc.


    Fiind prima data cand mi se intampla asa ceva v-as ruga sa-mi raspundeti la cateva intrebari sau sa-mi ziceti cui sa ma adresez sa rezolv problema.


    1. Exista un termen limita in care trebuie sa primesc PV prin posta? Se poate sa mi-l trimita dupa cele 15 zile de pe dovada?
    2. Am nevoie de acel PV pentru a depune contestatie in 15 zile de la data primirii PV prin posta, nu? Asa ar fi logic, nu de la data retinerii permisului…
    3. Trebuie sa imi caut un avocat pentru a avea sanse reale in instanta?
    4. Am inteles ca voi primi termen de abia prin Septembrie. Ce se intampla pana atunci cu permisul de conducere? Pe ce dovada voi putea conduce pana atunci sau cum se procedeaza?
    5. Am inteles ca de obicei in cazurile acestea Politia opreste un martor pentru a confirma ce s-a intamplat. Nu e cazul in situatia de fata. Ce sa inteleg in situatia de fata?


    In timp ce scriam aceasta postare mi-am dat seama ca exista o camera a unei benzinarii care bate exact pe trecerea respectiva de pietoni, tocmai am verificat pe Street View. Ce sanse reale am pot dovedi cu acea inregistrare ca nu era niciun pieton pe trecere in momentul in care am trecut eu? Teoretic suna super bine, nu stiu in ce masura as putea obtine acea inregistrare si daca e valabila in instanta.


    PS: Se poate face raportare de abuz in serviciu pentru acest agent constatator? Mai ales daca as primi dovada video de la benzinarie cum ca mi-a fost suspendat permisul pe nedrept. Dar in lipsa acestei dovezi? Parca m-as simti mai bine daca as reusi sa-l ajut si eu cumva.


    Multumesc anticipat

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    1.Conform art 14 alin 1 din OG 2/2001 procesul verbal se comunica maxim in temrn de 2 luni de la data aplicarii sanctiunii,si da se poate sa il trimita dupa cele 15 zile.
    2.Conform art 31 alin 1 din OG 2/2001 :Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii se poate face plangere in termen de 15 zile de la data inmanarii sau comunicarii acestuia.
    3.Sanse reale aveti daca demonstrati contrariul (deoarece
    cel are ataca procesul verbal in instanta trebuie sa dovedeasca niste imprejurari credibile, care sa infirme situatia retinuta in procesul verbal de contraventie, iar Conform art.129 Cod Proc Civila, persoana care cere ceva instantei de judecata, are obligatia sa probeze ceea ce cere), iar daca va angajati un avocat nu inseamna ca neparat veti avea castig de cauza, deoarece un avocat nu inseamna 100% castig, ci de multe ori bani aruncati pe geam.
    4.Termenul de judecata nu aveti de unde sa-l cunoasteti decat dupa ce se inregistreaza contestatia la instanta de judecata, iar ulterior se va stabili si o data de judecare care poate fi peste o luna, doua ...etc.In momentul in care inregistrati contestatia la registratura judecatoriei o sa primiti un certificat de grefa cu,care va duceti la Serviciul Rutier si vi se inapoiaza permisul de conducere panan la solutionarea cauzei. (iata ca primiti o sumedenie de informatii pe care acel avocat pe care vreti sa-l angajati v-ar lua o suma frumusica de bani, si spun asta deoarece si dvs puteti sa obtineti aceste informatii prin cunoasterea legilor
    )
    5.Martorul de care spuneti dvs este oprit pentru a confirma refuzul dvs de a semna pentru primirea procesului verbal , dar exista si posibilitatea ca acel martor sa nu existe : OG 2/2001 "
    Art. 19
    (1)Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de agentul constatator si de contravenient. In cazul in care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste imprejurari, care trebuie sa fie confirmate de cel putin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde si datele personale din actul de identitate al martorului si semnatura acestuia.
    (2)Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.
    (3)In lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la incheierea procesului-verbal in acest mod."
    In ceea ce priveste camera de la benzinarie, va sfatuiesc sa o mentionati in plangere , iar cu privire la plangerea pentru abuzul in serviciu o puteti formula insa nu va avea nici o finalitate deoarece acel agent constatator a constatat o fapta pe care a descris-o intr-un proces verbal fara ca acesta sa aiba vreo intentie de a va aduce dvs un prejudiciu sau o vatamare ci pur si simplu a aplicat legea.Trebuie sa dovediti ca el a avut aceste intentii.
    In ceea ce priveste neacordarea de prioritate pietonilor ,va atentionez ca daca drumul pe care ati circulat avea 2 benzi pe sens ,iar dvs va aflati pe banda 2 si pietonii au inceput deja traversarea pe banda 1 tunci este 100% neacordare de prioritate conform art 135 alin 1 lit H din Reg. de aplicare a OUG 195/2002, chiar daca dvs nu ati vazut pietoni in fata dvs.

    1 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 44, Nivel: 1
    Progres nivel: 88%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 6
    Activitate globală: 75,0%

    Data înscrierii
    07.06.2016
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Postări
    4
    Puncte
    44
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 3/0
    Putere Rep
    0
    Buna Dl. Ciprian,

    Apreciez foarte mult raspunsul dvs. Mai am cateva mici nelamuriri in cazul in care mai aveti cateva minute la dispozitie.

    1. Conform art 14 alin 1 din OG 2/2001 - Sa inteleg ca dupa ce trec cele 15 zile in care am drept de a conduce si pana in momentul in care primesc PV - nu voi avea drept de a conduce. Ce nu am inteles exact este daca suspendarea permisului incepe din momentul in care expira cele 15 zile sau din momentul incare primesc PV acasa.
    3. Precum am mentionat, eram cu cineva in masina. In afara de acest martor nu vad cum as putea eu sa-mi dovedesc nevinovatia. Mi se pare total absurd ca un politist sa acuze pe cineva fara a avea probe. Adica de ce nu a oprit pe cineva de pe strada drept martor, sa fi avut aparat video in masina, etc - ceva concret care sa ateste cele spuse de dl. politist. Altfel ce il impiedica pe un domn politist sa il opreasca pe cineva complet la intamplare si sa-l acuze ca nu a acordat prioritate, ca a trecut pe rosu etc.
    5. Avand in vedere ca nu am semant PV (v-as ruga sa-mi spuneti daca are vreo logica sa nu semnezi PV vreodata) - domnul politist nu a oprit niciun martor - sa inteleg ca aici nu e nicio problema? Adica efectiv a relatat dansul "motivele care au condus la incheierea PV" si e ok?

    Era o singura banda pe sens in locatia respectiva, nu as insista sa pierd timp sa scriu pe forumuri daca nu mi s-ar parea toata povestea de toata jena.

    Ce sanse reale credeti ca am sa primesc filmarea de la benzinarie? Se poate considera drept proba in instanta?

    Multumesc inca o data!

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    1.Suspendarea permisului de conducere intervine din momentul in care trec cele 15 zile.
    2.Declaratia persoanei cu, care v-ati aflat in autoturism poate fi luata in seama de instanta de judecata sau nu.
    Politistul nu va acuzat de nimic,repet doar a aplicat legea, ar fi chiar culmea ca acesta sa poarte dupa el o persoana ca si martor.Indicat ar fi ca autoritatile sa doteze politistii cu camere video pentru ca sa nu mai fie puse la indoiala constatarile lor.
    Din punct de vedere legal, se prezuma ca politistul in exercitarea functiei isi indeplineste atributiunile cu constiinciozitate si in conformitate cu prevederile legale si beneficiaza de prezumtia legalitatii.
    In privinta faptelor contraventionale, politistul este agent constatator, reprezentant al autoritatii, iar in cazul in care acesta constata personal savarsirea faptei contraventionale, ia nastere o prezumtie simpla de adevar a celor retinute in procesul verbal.
    3. Faptul ca nu ati semnat procesul verbal nu va avantajeaza cu nimic in instanta, ci doar ati refuzat sa primiti copia procesului verbal de contraventie, lucru care s-a dovedit ca este destul de rau deoarece nu puteti sa faceti contestatie si riscati sa nu puteti conduce autoturisme din momentul trecerii celor 15 zile si pana in momentul primirii copiei procesului verbal si ulterior depunerii contestatiei.
    Filmarea o puteti primii daca o solicita instanta de judecata ,ca urmare a cererii facute de dvs in contestatie, insa nu va fi considerata proba in instanta (deoarece nu este omologata) insa judecatorul isi va face o parere cu privire la fapta.

    1 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 44, Nivel: 1
    Progres nivel: 88%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 6
    Activitate globală: 75,0%

    Data înscrierii
    07.06.2016
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Postări
    4
    Puncte
    44
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 3/0
    Putere Rep
    0
    Din punct de vedere legal, se prezuma ca politistul in exercitarea functiei isi indeplineste atributiunile cu constiinciozitate si in conformitate cu prevederile legale si beneficiaza de prezumtia legalitatii.
    Corect. Insa avand in vedere ca si acel politist este om exista o sansa, cat de mica e ea, sa fi gresit, sa nu fi vazut bine sau mai grav, in alte cazuri, sa faca un abuz. Iar in cazul acesta e putin ciudat sa incerc eu sa-mi dovedesc nevinovatia cand nu exista probe concrete care sa-mi dovedeasca mie vinovatia. Mi se pare pur si simplu ciudat, e cuvantul dumnealui impotriva cuvantului meu. Iar instanta va decide in functie de ce?

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Instanta va decide in functie de probele administrate de cele doua parti!

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 44, Nivel: 1
    Progres nivel: 88%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 6
    Activitate globală: 75,0%

    Data înscrierii
    07.06.2016
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Postări
    4
    Puncte
    44
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 3/0
    Putere Rep
    0
    Exact asta incercam sa va spun ca exista doar cuvantul dumnealui impotriva cuvantului meu (si a colegului din masina, daca are vreo relevanta sau nu).

    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Faceti dvs contestatia si o sa vedeti ce va hotara judecatorul!Eu nu pot sa va spun ce va decide, insa daca nu sunt probe in plus in favoarea unei parti si este vorba doar de cuvantul unuia impotriva celuilalt, probabil instanta va da o hotarare dupa practica judiciara, iar practica judiciara de obicei este cea pe care v-am amintit-o anterior, adica procesul verbal se bucura de prezumtia de veridicitate!
    O zi buna!

    1 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Permis suspendat pt neacordare prioritate pietoni
    De Vitti în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 07.06.2016, 15:26
  2. Permis suspendat pentru neacordare de prioritate
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 20.03.2016, 10:54
  3. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.12.2014, 16:31
  4. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 30.03.2013, 15:11
  5. suspendare permis
    De mihaela în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 27.06.2011, 13:00

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •