Buna seara,

Ma numesc Liviu NEGULESCU si sunt domiciliat in Bucuresti, sector 6, cu permis de conducere categoriile BE, CE (militar in rezerva, 57 de ani).

In 2017 martie 20, permisul meu va expira.

Va adresez rugamintea sa-mi raspundeti cu cat timp inainte de expirarea permisului de conducere sau la ce data pot sa demarez demersurile pentru inlocuirea acestuia. Mentionez ca permisul meu este in stare fizica foarte buna, nefiind deteriorat si cu atat mai mult pierdut sau furat - si nu vreau sa mint in legatura cu acest fapt. Doresc schimbarea cat mai curand, pentru a nu intra in criza de timp la momentul respectiv, intelegand ca oricum, toate demersurile - inclusiv fisa medicala, trebuiesc intreprinse.

In cazul cartii de identitate am gasit informatii cum ca pentru aceasta ”poate fi solicitata eliberarea uneia noi cu cel mult 180 de zile inainte de expirare dar nu cu mai putin de 15 zile inainte”. In cazul permisului de conducere, nu am gasit informatia respectiva, decat ca ”poate fi schimbat inainte de expirare daca este deteriorat, pierdut sau furat”, ceea ce nu este cazul.



Cu respect,

Liviu NEGULESCU