Buna ziua,

Va rog frumos sa imi ziceti in ce conditii se poate solicita aplicarea unor restrictii de tonaj pe anumite drumuri si catre cine ar trebui sa ma adresez in acest sens.

Zona in cauza este str. Cicoarei din perimetrul comunei Dragomiresti Vale, judetul Ilfov, strada pe care tiruri de tonaj ridicat (40 tone) se duc catre fabrica Parmarom, aflata in imediata vecinatate a Centurii Bucuresti.

Aceasta strada are latime de 4m, nu este prevazuta cu trotuar si cu greu trec doua turisme unul pe langa celalalt. Asfaltul de pe strada a fost turnat cu titlu provizoriu pana la finalizarea bransamentelor in zona si oricum este deja facut bucati de diversele santuri sapate pentru gaze si canalizare.

La fiecare masina de tonaj mare care trece, casa mea vibreaza ca la cutremur si deja am tencuiala fisurata pe niste stalpi de rezistenta.

Va rog frumos sa imi raspundeti cum pot solicita deturnarea circulatiei de mare tonaj pe un alt drum care nu trece prin zona rezidentiala si care poate asigura accesul tirurilor catre Parmarom.

Cu multumiri,
Eleonora Geamanu