Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: permis reținut

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 88, Nivel: 1
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Activitate globală: 99,3%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zileTurat la maximum

    Data înscrierii
    17.07.2016
    Vârstă
    43
    Postări
    6
    Puncte
    88
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    permis reținut

    Buna ziua,
    As dori sa vă intreb urmatoarele:
    1. Daca agentul constatator nu a trecut pe procesul verbal si cel de al doilea prenume - este procesul verbal declarat nul din oficiu conform art. 16 si 17 din OG 2/ 2001;
    2. Daca agentul constatator a refuzat sa scrie obiectiunile mele pe procesul verbal si eu nu am semnat procesul verbal - este considerata militare relativa;
    3. Agentul constatator a trecut pe procesul verbal doar "refuză sa semneze" fara a preciza motivul refuzului si fara a trece vreun martor sau motivul lipsei acestuia, contraventia p etrecandu se la ora 9 dimineata in stațiunea mamaia - este acesta un motiv de nulitate;
    4. Se poate consideră rea intenție din partea agentului urmatoarele:
    A. Refuzul de a consemna in pv faptul ca nu avea in functiune semnalizarea stanga eu fiind sanctionat pentru o presupusă neacordare de prioritate la un sens giratoriu;
    B. Utilizarea de catre agent a unui limbaj n eadecvat "toți criminali sunt nevinovați", nu eram nebun sa intru cu masina in tine" "esti chiar inseamna ca ai probleme cu vederea" - acestea au venit deoarece am susținut ca nu avea semnalizarea stanga in functiune;
    C. După ce mi a adresat acestea agentul mi a aruncat actele pe geam si a plecat la autospeciala politiei cu care a plecat în trombă.
    Faptele pot fi sustinute de catre soția mea
    Pot solicita cercetarea domnului agent pentru aceste abateri de la bunul sunt si pentru abuzul de functie.
    Multumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Sergent Major
    Puncte: 1.961, Nivel: 27
    Progres nivel: 61%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 39
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Înregistrat de un an1000 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    01.07.2016
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Postări
    186
    Puncte
    1.961
    Nivel
    27
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 3/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Din pacate cred ca va trebuii sa te adresezi instantei de judecata.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 88, Nivel: 1
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Activitate globală: 99,3%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zileTurat la maximum

    Data înscrierii
    17.07.2016
    Vârstă
    43
    Postări
    6
    Puncte
    88
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Am intrebat doar pentru a fi sfătuit in cunostinta de cauza. Daca ceea ce am relatat eu constituie motiv temeinic pt contestare in instanta

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    1.Politistul nu este obligat sa treaca si al doilea prenume, daca si-a mentionat numele si primul prenume si organul din care face parte!
    2.Trebuie sa dovediti ca nu a dorit sa treaca mentiunile dvs, si inca ceva, memtiunile dvs sunt cu privire la fapta pe care ati savarsit-o si nici decum cum privire la atitudinea politistului (daca o fi sau nu cum spuneti dvs), aceste alte mentiuni sau neplaceri le mentionati in contestatie/plangere.
    3.Nu este un motiv de nulitate, doar instanta de judecata poate hotara acest lucru.
    4.Este normal ca fiecare sa aiba o alta parere, insa politistul a aplicat legea si doar instanta de judecata poate hoatara contrar si sa anuleze procesul verbal, iar declaratia sotiei dvs nu va fi de ajuns deoarece instanta nu o v-a lua in considerare deoarece clar va fi subiectiva!
    Puteti sa faceti plangere impotriva comportamentului politistului insa de asemenea este nevoie de dovezi clare in acest sens!

    Dvs aveti dreptul sa faceti contestatie in termen de 15 zile la judecatoria pe raza caruia a avut loc fapta, iar in tot ceea ce sustineti dvs in plangere instanta de judecata o sa va ceara sa sustineti cu probe, altfel este vorba de cuvantul dvs impotriva procesului verbal de contraventie care se bucura de o prezumtie de adevar pana la proba contrarie!

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de cipri83; 03.08.2016 la 13:41.

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 88, Nivel: 1
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Activitate globală: 99,3%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zileTurat la maximum

    Data înscrierii
    17.07.2016
    Vârstă
    43
    Postări
    6
    Puncte
    88
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Multumesc pentru răspunsul promt.
    1. Era vorba despre cel de al doilea prenume al meu si nu al polițistului care a trecut ctin. Nu contest asta poate chiar asa il cheamă nu s-a legitimat.
    2. Obiecțiile pe care nu e vrut sa le treacă erau legate de faptă:
    Eu am cerut sa treacă ca nu avea s emnalizarea stanga in functiune atât la intrarea in sensul giratoriu cat si pe timpul executarii manevrei -conform art. 54. Ceea ce schimba datele problemei privind obligativitatea mea de ai acorda prioritate. Iar in alta ordine de ideii cine e "nebun" sa nu acorde prioritate unui echipaj de poliție?
    3. De ce scrie in art. 19 ca e necesar un martor sau sa motiveze de ce nu a scris.
    4. Stiu ca soția nu va fi considerata martor dar nu e normală atitudinea politaiului
    Multumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 88, Nivel: 1
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Activitate globală: 99,3%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zileTurat la maximum

    Data înscrierii
    17.07.2016
    Vârstă
    43
    Postări
    6
    Puncte
    88
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    As mai avea 3 intrebari:
    1. Pot solicita instanței preschimbarea suspendării permisului pentru 30 de zile in avertisment? Fiind prima data in ultimi 7 ani când sunt sanctionat de poliție si pentru prima data pentru acest tip de contraventie;
    2. Este necesara susținerea unui examen pentru redobandirea permisului? Sau ma prezint in cea dea 31 zi la sediul politiei care la eliberat pentru al ridica.
    3. Am plătit amenda la primăria unde domiciliez, iar doamna de acolo mi a spus sa depun la poliție o copie după chitanța pentru a fi luată in evidență.
    Multumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #7
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    1.Sanctiunea pecuniara este masura principala si doar aceasta poate fi transformata in avertisment, iar masura de retinere a permisului de conducere in vederea suspendarii este conplementara si nu poate fi transformata im avertisment!Aceasta poate fi inlaturata doar daca instanta de judecata anuleaza procesul verbal!
    2.Nu este necesara sustinerea testului pentru redobandirea permisului de conducere.
    3.O copie de pe chitanta se preda de catre contravenient agentului constatator sau se trimite prin posta organului din care acesta face parte, conform art 28 alin 2 din OG 2/2001


    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 88, Nivel: 1
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Activitate globală: 99,3%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zileTurat la maximum

    Data înscrierii
    17.07.2016
    Vârstă
    43
    Postări
    6
    Puncte
    88
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Observ ca toata lumea e de acord cu moderatorul care cu siguranta a politist. Mă intreb ce rost mai are dreptul de contestare daca oricum cuvântul agentului constatator e litera de lege?
    Intrebare. Daca depun plângere in cea de a 15 zi ma rog cică ar fi vreo 17 de fapt, cele 7 zile cat am stat fara drept de conducere se scad daca pierd procesul.

    0 Nepermis! Nepermis!

  9. #9
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Domnule Cristy22rocta, nu trebuie sa fie nimeni de acord cu nimeni,dar se pare ca pe dvs va deranjeaza ca primiti niste sfaturi sau proceduri de urmat care daca le-ati fi solicitat de la un avocat le-ti fi primit doar contra cost!Va sfatuiesc sa cunoasteti legea si nu o sa trebuiasca sa intrebati de nimeni...si DA cele 7 zile se scad din suspendare daca pierdeti procesul!

    0 Nepermis! Nepermis!

  10. #10
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 88, Nivel: 1
    Progres nivel: 76%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 12
    Activitate globală: 99,3%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zileTurat la maximum

    Data înscrierii
    17.07.2016
    Vârstă
    43
    Postări
    6
    Puncte
    88
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Imi cer scuze ca v am supărat. Probabil, sfaturile dvs. Sunt corecte si va multumesc. Dar după cum ati observat si dvs legea in romania este interpetrabila.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Examen Auto cu permisul reţinut ?!
    De CosminGosa în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 17.12.2015, 15:41

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •