Buna ziua,
As dori sa vă intreb urmatoarele:
1. Daca agentul constatator nu a trecut pe procesul verbal si cel de al doilea prenume - este procesul verbal declarat nul din oficiu conform art. 16 si 17 din OG 2/ 2001;
2. Daca agentul constatator a refuzat sa scrie obiectiunile mele pe procesul verbal si eu nu am semnat procesul verbal - este considerata militare relativa;
3. Agentul constatator a trecut pe procesul verbal doar "refuză sa semneze" fara a preciza motivul refuzului si fara a trece vreun martor sau motivul lipsei acestuia, contraventia p etrecandu se la ora 9 dimineata in stațiunea mamaia - este acesta un motiv de nulitate;
4. Se poate consideră rea intenție din partea agentului urmatoarele:
A. Refuzul de a consemna in pv faptul ca nu avea in functiune semnalizarea stanga eu fiind sanctionat pentru o presupusă neacordare de prioritate la un sens giratoriu;
B. Utilizarea de catre agent a unui limbaj n eadecvat "toți criminali sunt nevinovați", nu eram nebun sa intru cu masina in tine" "esti chiar inseamna ca ai probleme cu vederea" - acestea au venit deoarece am susținut ca nu avea semnalizarea stanga in functiune;
C. După ce mi a adresat acestea agentul mi a aruncat actele pe geam si a plecat la autospeciala politiei cu care a plecat în trombă.
Faptele pot fi sustinute de catre soția mea
Pot solicita cercetarea domnului agent pentru aceste abateri de la bunul sunt si pentru abuzul de functie.
Multumesc