Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Accident cu vatamare corporala grava

Vizualizare arbore

Postul anterior Postul anterior   Postul următor Postul următor
  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 182, Nivel: 3
    Progres nivel: 64%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 18
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Înregistrat de 31 zile100 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    23.08.2016
    Vârstă
    36
    Postări
    4
    Puncte
    182
    Nivel
    3
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 1/0
    Putere Rep
    0

    Accident cu vatamare corporala grava

    In urma cu cateva zile, am fost implicat intr-un accident de circulatie.
    In timp ce ma deplasam cu sotia spre casa, intr-un sat din apropierea orasului meu, un pieton nu s-a asigurat si a iesit in fata mea, lovindu-l din plin.

    Am sunat la 112, a venit ambulanta, politia, s-au facut cercetari la fata locului, mi s-a stabilit alcoolemia ca fiind 0,00 in aer expirat.
    Mi s-au luat si probe de sange, la spital.

    Apoi mi-au facut expertiza la masina, la o statie ITP.
    Pietonul este in stare destul de grava, avand fractura craniana, de coloana si ambele picioare rupte.

    Nu stiu ce viteza aveam in momentul producerii, dar urmele de franare au fost undeva la 10-15m.(din estimarile mele)
    Din cercetarile politistilor si din procesul verbal s-a stabilit cauza accidentului ca fiind: "neatentie in traversare prin loc nepermis, fara sa se asigure".

    Abia am reusit sa ma odihnesc noptile, mi-am facut griji pentru acel baiat, in varsta de 35-36 de ani.
    Chiar am fost la spitalul judetean, unde a fost transfert, insa nu am reusit sa dau nici de rudele lui si nici la el sa intru.

    De la un asistent am inteles ca era internat la Terapie Intensiva, urmand ca in cursul zilei de ieri sa fie mutat la Ortopedie.

    1. Ceea ce nu inteleg, de la locul accidentului, de ce au ramas urme de franare numai pe partea dreapta, daca la expertiza, rezultatele au aratat ca masina franeaza corect.

    2. Cam ce viteza as fi putut avea, in functie de distanta de franare?

    3. Ce urmeaza sa se mai intample de acum inainte ?


    Am fost instiintat ca mi s-a deschis dosar penal, iar acum circul cu dovada, permisul fiindu-mi retinut, pe toata perioada anchetei.
    Am primit dovada de reparatie a masinii.
    Nu am CASCO, doar RCA la Asirom.

    Deja am cheltuit bani cu expertiza masinii, pentru ca politia nu are fonduri, trebuie sa mai platesc si pentru analizele de sange, caci iar nu au fonduri, masina trebuie sa o repar pe banii mei, ca asigurarea nu prevede asa ceva... etc..


    Niste sfaturi ar fi binevenite, sunt foarte nelinistit.

    astazi am fost sunat de rudele vatmatului si m-au intrebat de asigurarea masinii, daca e valabila.
    el este constient si banuiesc ca isi recunoaste vina, odata ce fratele lui mi-a zis prin telefon ca "singura ta vina e ca aveai viteza" si ca trebuie sa raspund si eu cumva pentru cele intamplate.
    nici macar eu nu pot estima viteza cu care ma deplasam.
    conteaza daca el era baut sau nu,intrucat unii din martori l-au vazut iesind de la bar ?!

    daca se va stabili culpa
    comuna, ce consecinte va trebui sa suport ?

    ce este mai ciudat in cele intamplate e faptul ca eu am avarii foarte putine la masina, pentru ranile suferite de pieton (transmise tot de fratii lui).

    le. Avarii insemnand: stalp stanga indoit pe o portiune de 2cm si parbrizul spart in partea stanga, acolo unde a venit cu spatele.
    Bara fata, capota, faruri- intacte. M-am speriat foarte tare si nu imi pot aminti exact ce s-a intamplat, dar nu cred ca l-am lovit cu botul masinii.


    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de Sympliam; 23.08.2016 la 02:30.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •