Rezultate 1 la 1 din 1

Subiect: Incadrarea in intersectii

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.313, Nivel: 21
    Progres nivel: 13%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 87
    Activitate globală: 99,0%
    Realizări:
    Înregistrat de un an1000 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    30.09.2016
    Locație
    Bucuresti
    Postări
    6
    Puncte
    1.313
    Nivel
    21
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Incadrarea in intersectii

    Buna ziua,
    In fiecare dimineata circul in directia Unirii->Piata Muncii, iar de fiecare data intampin soferi in trafic ce incalca reguli de circulatie si blocheaza traficul.
    Una dintre problema este despre incadrarea pentru a vira la stanga de pe Bulevardul Decebal pe Soseaua Mihai Bravu. Deasupra pasajului sunt 4 benzi, 2 pentru stanga si 2 pentru mersul inainte(cel putin asa se mai distinge din marcaje). Aproape de fiecare data, cei care sunt incadrati pentru stanga, pur si simplu stau pe loc, chiar de 2 ori la culoare rosie a semaforului deoarece sunt soferi care patrund in intersectie de pe benzile 1 si 2 si vor sa vireze la stanga.
    In aceasta dimineata am fost sicanat de un sofer cu o autoutilitara, caruia i se parea ca are prioritate daca depaseste coloana si se aseaza in fata celorlalti conducatori auto, dupa care m-a urmarit si a efectuat manevre periculoase, drept pentru care am fost nevoit sa ma feresc si sa opresc. Avea nr de bulgaria si nu m-a interesat sa dau detalii, deoarece nu este un caz izolat.

    Rog Politia Romana sa ia masuri in astfel de situatii. Ca sugestie, n-ar strica sa existe un echipaj de politie in acea parte a intersectiei
    Deoarece marcajele de pe asfalt abia se mai vad, ar fi buna amplasarea unor panouri inaintea sau deasupra intersectiei, cu indicatii despre incadrare si directiile de mers; poate cativa dintre conducatori isi vor ridica ochii din telefoane sa se uite...

    In imaginea atasata se poate observa, dupa cum se cunosc deja cazurile:
    - auto albastru inchis a trecut pe galben sau rosu
    - auto albastru deschis vrea sa mearga inainte dar este incadrat pentru stanga. Multi te ingradesc si opresti, fiind obligat sa eviti un incident, iar in acest sens unii iti pun direct roata in fata, mai ales auto mai mari (suv, etc.)
    - multe auto care vor sa faca stanga de pe benzile de mers inainte (a se vedea cele 3 auto din desen)
    - cu rosu aprins sunt eu
    - cu rosu inchis sunt auto blocate in intersectie

    Pe langa acestea, majoritatea nu mai conduc preventiv, unii semnalizeaza dar nu se uita, altii nici nu semnalizeaza, altii nu se uita si nu semnalizeaza, majoritatea conduc cu capul aplecat si cu privirea in telefon, in sensuri giratoriu se foloseste drumul cel mai scurt('nu se tine banda'), toti se enerveaza cand un auto opreste sa parcheze...
    Daca s-ar respecta regulile am ajunge toti mai repede la destinatie, insa din cauza catorva care vor sa ajunga in fata, nu este o circulatie uniforma si nici cei care fac ilegalitati nu ajung mai departe pentru ca inaintea lor sunt altii care fac la fel (nici nu mi se mai pare amuzant atunci cand unii forteaza intersectii, depasiri... sunt lasati, iar mai tarziu cei obligati sa se fereasca de ei, trec pe langa "grabiti"; deja satul de atata inconstienta si lipsa de gandire).
    Eu sunt dispus sa raspund pentru orice greseala, iar de fiecare data cand am gresit, am recunoscut si am platit. Simplu. Altii de ce nu pot? (fara tiganeli, fara telefoane la bossulica, fara filmari cu telefonul)

    Multumesc!

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	traffic_jam.jpg 
Afișări:	416 
Mărime:	41,5 KB 
ID:	953

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de djmix7388; 27.10.2016 la 12:16.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Incadrarea pe benzi dupa un viraj stanga
    De Diana L în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.08.2015, 00:09
  2. Sugestie monitorizare intersectii
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.10.2014, 18:48
  3. Sugestie semaforizare intersectii
    De politiarutiera2 în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 10.05.2013, 18:03
  4. Film Intersectii , Animatie video!
    De srbncatalin în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 08.02.2013, 10:47
  5. INCADRAREA GRESITA A ART.
    De johny86 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 26.08.2010, 11:48

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •