Domnule comandant,
Ma numesc Ruxandra Ciuca si locuiesc in str.Graului *** sector 4. Destul de frecvent ma confrunt cu o problema si anume blocarea accesului pe proprietate - adica masina parcata in fata portii mele. Am sesizat repetat politia rutiera in legatura cu acest aspect dar de cele mai multe ori echipajul nu ajunge in timp util si persoana care mi-a blocat accesul pleaca fara a fi sanctionata in niciun fel, eventual imi vorbeste si urat fiindca ii atrag atentia ca a facut un lucru ilegal. Cred ca ar trebui sa am sprijinul politiei in aceasta problema, sa ma pot baza pe politie.
In data de 29 octombrie, la ora 23.53 am sesizat politia rutiera la numarul 0219544. Dupa o jumatate de ora am sunat din nou dar suna ocupat. Am incercat de mai multe ori timp de aproximativ 10 minute. Mentionez ca mi s-a atras repetat atentia, cand am sunat la politie, sa anunt in cazul in care masina pleaca. Unde sa fi anuntat daca suna ocupat? Dar eu doream doar sa reamintesc problema mea; mi se pare un timp extrem de lung o jumatate de ora, in conditiile in care practic nu este trafic in oras. Am sunat la 0213233030 unde mi s-a spus ca nu pot fi ajutata in niciun fel, nu am inteles de ce este platita o persoana care raspunde la telefon si spune ca nu poate face nimic. Pana la urma mi-a spus sa sun la sectia de politie de care tinem, dar nu a putut sa spuna care este aceea, mi-a spus "Cine ar trebui sa stie?" Eu cred ca politia ar trebui sa stie. Pana la urma a spus sotul meu ca tinem de sectia 15 si mi s-a facut legatura acolo. Cei de acolo mi-au spus ca nu este treaba lor. Din nou intreb: pentru ce este platita persoana care raspunde la numarul 0213233030? Mi s-a dat numarul de telefon al politiei locale, numar la care mi s-a spus ca nu au noaptea atributii legate de parcare si sa sun la 0219544. Mi-a mai spus ca "nu se poate" sa nu mi se raspunda, ca este numar de urgenta. Am sunat din nou la 0219544, din nou ocupat. Din nou la politia locala de unde am primit numarul 0213112021. Am ajuns din nou la politia rutiera unde mi s-a explicat ca nu sunt urgenta. Poate nu sunt urgenta, dar sunt o persoana care ma confrunt cu o problema si cred ca politia este platita din bani publici ca sa se ocupe de problemele cetatenilor, inclusiv de cele care nu sunt urgente. Nu inteleg de ce exista legi daca nu se aplica si pot sa inteleg de ce unii aleg sa nu respecte legile din moment ce nu au nicio problema atunci cand fac contraventii. Dupa al doilea telefon a aparut un echipaj de politie, dupa aproximativ o ora si un sfert de la primul apel. Ca persoana particulara, v-ar conveni sa fiti blocat in curte timp de mai mult de o ora cand doriti sa plecati undeva?
Repet, din punctul de vedere al politiei nu sunt o urgenta, dar de-a lungul timpului am fost pusa in diferite situatii in care eu aveam o problema, un drum de facut sau un motiv sa intru neaparat in curte (de exemplu, am ajuns vara, pe caldura acasa cu un copil adormit in masina si as fi vrut sa imi bag masina in curte, unde este umbra si sa las copilul sa doarma dar aveam poarta blocata - se poate astepta o ora in situatia asta?).
Consider ca este necesar sa fie luate masuri astfel incat interventia politiei sa fie mai prompta - poate nu cateva minute, ca in filme, dar o jumatate de ora (repet, fara trafic!) mi se pare mult si o ora si un sfert mi se pare....foarte ineficient.

Cu multumiri,
Ruxandra Ciuca