Buna ziua,

Detin permis cat B de 8 ani, iar acum 2 ani am avut un accident(sportiv) in urma caruia am ramas cu o foarte mica spasticitate in membrele inferioare. Medicul neurolog a considerat ca nu este nimic grav si ca pot conduce autoturisme in continuare. La investigatiile urmatoare s-a descoperit ca problema este progresiva, ceea ce inseamna ca in curand nu voi mai avea voie sa conduc autoturisme neadaptate. Mi-a spus ca in acest ritm in vreo 2 ani de zile va cere retragerea permisului( perioada care coincide si cu reevaluarea medicala), Evolutia imi este urmarita periodic (lunar) si daca ceva se agraveaza va cere suspendarea permisului in acel moment. Aceasta e o situatie destul de stresanta pentru mine.

Care este procedura pentru a obtine un astfel de permis?
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac?
Pot incepe scoala de soferi pe o masina adaptata inca de pe acum, sau ar trebui sa scot certificat de handicap si apoi sa incep scoala? Mentionez ca nu sunt incadrat in grad de handicap. Scoatere certificatul de handicap inseamna automat pierderea permisului de conducere pe care il detin in acest moment?

Examenul de permis va fi similar cu cel al obtinerii permisului prima oara? Sala si Traseu (Poligon, Teren)? Pot sustine examenul de permis pentru dizabilitati in timp ce inca il detin pe cel normal? Si sa renunt la cel normal cand il obtin pe acesta nou?

Va multumesc mult,
Marian.