Buna ziua,

Numele meu este Teodor Nicolae si doresc sa va adresez o
intrebare in legatura cu necesitatea detinerii un permis de conducere
pentru folosirea unei triciclete electrice.

Situatia de fapt:

Doresc sa cumpar o tricicleta electrica pentru bunicul meu in varsta
de 80 de ani, pentru a-i face mai usoara deplasarea prin sat, pana la
magazin sau pana in centru. Bunicul meu nu are un handicap locomotor,
este pur si simplu batran si este dificil si obositor pentru el sa se
deplaseze distante mai mari de cateva sute de metri.

Am identificat urmatoarea tricicleta electrica:
http://ztechbike.ro/produs/zt-15-b/

Conform informatiilor tehnice primite de la producator, tricicleta
este limitata la o viteza maxima de 25 km/h.

Caut de cateva zile prin legislatie si nu am putut gasi un articol la care sa se incadreze clar aceste categorii de vehicule.

1. La moped nu se incadreaza intrucat, din definitie, mopedul are prin constructie o viteza mai mare de 25km/h (art. 6 (21) din OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice), iar tricicleta din link are mai putin de 25km/h.
2. La categoria de permis AM se incadreaza numai moped-urile (Anexa 1 la OUG 195/2002), iar la A1 sau A2 nu are cum sa se incadreze intrucat acestea sunt pentru vehicule si mai puternice decat moped-urile.

Vreau sa aflu daca pentru folosirea acestei triciclete
sunt necesare detinerea unui permis, inregistrarea tricicletei la o autoritate incheierea unei asigurari sau orice alt fel de autorizatie emisa de catre autoritati ale statului.

De asemenea, va rog sa imi indicati actul normativ care reglementeaza folosirea acestor triciclete si articolele relevante din actul normativ, din care reiese necesitatea sau lipsa necesitatii detinerii unui permis sau autorizatie pentru folosirea lor.

Din pacate un simplu raspuns cu "da, trebuie permis" sau "nu, nu trebuie permis" nu ma ajuta. Am nevoie de prevederile legale astfel incat sa fiu sigur ca nu ii cumpar ceva bunicului meu ce i-ar putea genera probleme penale.
Pe de alta parte, daca intradevar nu este necesar un permis, vreau sa pot demonstra clar unui politist de la rutiera, in caz ca este nevoie, faptul ca nu este necesar un permis pentru astfel de vehicule.

Va sunt foarte recunoscator pentru orice ajutor si astept raspunsul dumneavoastra.

Teodor Nicolae