Buna ziua,


Va rog sa ma lamuriti intr-o problema.
Am "incalcat" legea si am primit amenda si suspendarea permisului pentru 60 de zile. Inainte de a introduce contestatie, am avut permisul retinut timp de 10 zile. Cum se calculeaza perioada de suspendare, dupa ramanerea definitiva a sentintei, daca inainte de introducerea actiunii am avut retinut permisul? Se scade aceasta perioada? Multumesc

ps. Cum naiba poti sa te trezesti cu permisul suspendat pentru urmatoarea "fapta"
Conduci regulamentar, opresti la trecerea de pietoni, esti locit din spate ffff usor, nici una din masini nu are nici macar o zgarietura, au asigurare casco pe care nu o folosesti niciodata, deci nici in situatia de fata, si cu toate astea, te trezesti la o luna de la "incident" cu amenda si permisul suspendat.
Nu se fac aplicabile dispozitiile art. 79, alin. 2 lit. b din O.U.G. 195/2002 care mentioneaza ca: "se excepteaza de la obligatiile prevazute la alin. (1) lit. b): b) conducatorul de vehicul care detine o asigurare facultativa de avarii auto, iar accidentul de circulatie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul." ??????????