Buna ziua,

Din nefericire, intr-o dimineata, ora 8, fiind f aglomerat, circulandu-se bara la bara, si nepastrand distanta corespunzatoare am provocat un accident rutier din care initial nu au fost victime asa ca am incheiat o amiabila si am schimbat numerele de telefon. In masina tamponata se aflau doua fete. Situatia s-a schimbat cand pe la ora 17:00 pasagera din dreapta a acuzat ceva dureri si s-a prezentat la spital. Nu a fost nevoie de internare, dar a fost anuntata politia, desi ea nu a vrut sa depuna plangere. Am fost informat a doua zi dimineata de cele petrecute de catre celalalt sofer, imediat ce si ea a fost informata de catre victima pt ca trebuia sa se prezinte la sectia de politie pt declaratii. M-am prezentat si eu de buna voie (nefiind chemat/contactat de niciun agent de politie) la sectia de politie pt a lamuri situatia respectiva. In cele din urma, mi s-a deschis dosar de urmarire penala pt vatamare din culpa si parasirea locului accidentului, dosar ce a fost formulat cu propunere de clasare.

Mi s-a suspendat permisul de conducere si mi s-a dat o dovada cu drept de circulatie 15 zile, pe care am reinnoit-o la fiecare 30 zile. Dupa vreo 3 luni am primit instiintarea ca s-a clasat dosarul pt ambele infractiuni (vatamare din culpa si parasirea locului accidentului). Cand am depus ordonanta de clasare dosar mi s-a spus sa revin dupa o saptamana pt a se pronunta comandantul unitatii asupra cazului.

Peste o saptamana am fost informat ca am primit suspendarea permisului pe o perioada de 90 zile, avand ca justificare art 103. Intrebarea mea este daca pot reduce suspendarea de la 90 la 30 zile, daca dau testul de redobandire (13/15) si daca indeplinesc conditiile mentionate in ART. 221 - H.G. nr. 1391/2006 (luata ca referinta de pe https://bpr.politiaromana.ro/ro/info...ereri-tipizate - modelul 1 de cerere ).

Exista o alta prevedere/lege ce ma impiedica sa reduc perioada de suspendare de la 90 la 30 zile?

Va multumesc anticipat pt timpul acordat si raspuns.