Acum 1 an in luna februarie am avut primul accident in 22 ani de conducere.
In orasul Campina pe un drum cu o singura banda pe sens am intrat in depasirea unui autoturis marca Logan care la distanta de 50 m in fata mea a oprit pe dreapta fara semnalizare.Am semnalizat m-am asigurat pt depasire in fata si spate)binenteles pe linie discontinua) si am intrat in depasirea Loganului cu max 50 km ora'
cand am ajuns in dreptul Loganului soferul acestuia un baiat de 21 ani a virat complect stanga cu intentia de a intra in curtea casei fara semnalizare sau asigurare binenteles .
Pt ca nu am avut cum sa evit accidentul dar franele masinii mele sunt f-bune am preferat in loc sa intru in portiera soferului sa trag dreapta de volan si am intrat in roata stanga spate a autoturismului Logan.
Dupa accident la 5 min o masina a politiei ,salvarea si descarcerarea au aparut la locul accidentului si politaiul ma intrebat daca sunt ranitii am zis ca nu atunci a zis sa mut imediat masina din drum ca merg la un accident grav.binenteles nmasina mea in stare de functionare am mutat masinile in afara carosabilului.
Dupa alte 45 min a aparut dl AGENT sa uitat la masini si ne-a condus la sectia de politie.
Acolo dupa ce am suflat impreuna in alcool test rezultatul fiind 00 la amandoi dl agent mi-a spus simplu.
Dl Liviu suntetii de vina pt ca :
daca loveati masina logan de la stalpul din jumatate in fata era vina conducatorului de logan
daca ati lovit masina in spatele stalpului din jumatatea masinii este vina dv.
Am aflat mai tarziu ca DL agent il cunostea pe tatal conducatorului auto Logan.
Sa apucat si a scris procesul verbal cum a vrut.Pt mine amenda 360 lei si suspendarea permisului pe 2 lunii.
binenteles a doua zii am luat legatura cu un avocat si am citit procesul vb in care scria conf art 102 al 3 lit a.Binenteles cand a citit ma intrebat daca eram sub influenta bauturilor alcoolice si am raspuns ca nu.cifra 2 de la articolul 102 era un pic ingrosata.
Am inceput procesul pt anularea procesului vb avand si martorii 2 in masina dar erau oamenii simpli s-au pierdut la infatisare si au spus ca politia a venit la 5 min de la producerea accidentului nementionand faptul ca se duceau la alt accident soldat cu victime.
Si pt ca judecatoarea a spus ca are si ea carnet si crede ca am gresit.
Am ajuns si la recurs la ploiesti intre timp descoperisem ca dovada mea scrisa tot de dl agent era ca am avut masina lovita pe partea sanga dar in realitate masina mea era lovita pe partea dreapta.
Binenteles cu fotografii etc judecatorii din Ploiesti nici macar nu au deschis dosarul meu si au dat verdictul RESPINS.
In momentul de fata ma gandesc f-serios sa emigrez .