Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 23 din 23

Subiect: retinerea permisului auto

  1. #21
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.987, Nivel: 27
    Progres nivel: 87%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 13
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    12.05.2010
    Locație
    Iasi
    Vârstă
    39
    Postări
    2
    Puncte
    1.987
    Nivel
    27
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Buna ziua.
    In ziua de 18 aprilie am fost urmarit de o masina de politie nemarcata, echipata cu aparat radar. Contraventiile inregistrate au fost 104 km/h in localitate (la iesire), depasire pe linie continua (am calcat linia doar cativa metri la angajarea in depasire, cu vizibilitate buna si am revenit pe linie discontinua) si 124 km/h in zona limitata la 60 km/h in afara localitatii (viteza inregistrata in dreptul semnului, dupa care am franat puternic si am respectat limitarea respectiva). Dupa inca un minut am fost oprit de o alta masina de politie, marcata. Am fost legitimat de catre agentul din masina marcata si mi s-au transmis contraventiile. Dupa cateva minute mi-a fost inmanat primul proces verbal, pentru cele doua depasiri ale limitei de viteza, de catre agentul din masina nemarcata. Nu am avut obiectiuni si l-am semnat. Mentionez ca pe procesul verbal apare doar amenda si nu este bifata retinerea permisului. Apoi am primit al doilea proces verbal, pentru depasire pe linie continua, de la agentul din masina marcata. Acesta mi-a inmanat si o dovada cu drept de circulatie, prin care mi-a retinut dovada emisa de colegul dumnealui, pe care eu nu am primit-o si care a fost emisa chiar daca pe procesul verbal nu este bifata retinerea permisului.
    Mi s-au comunicat caile legale de atac impotriva procesului verbal, dar si posibilitatea reducerii suspendarii de la 120 (90 viteza + 30 linie continua) la 30 de zile. Am preferat sa merg pe a doua varianta. Astfel, m-am prezentat la examenul pentru testarea cunostintelor de legislatie rutiera, la care am fost declarat admis. Totusi, la examinarea documentelor mele (la rugamintea mea, nu am depus inca cererea cu documentele anexate), agentii Serviciului Rutier m-au informat ca degeaba am dat testul, pentru ca in astfel de situatii nu se reduce perioada de suspendare, invocand Art 221 (1) d - "în ultimii 2 ani de la data constat?rii contraven?iei pentru care se aplic? sanc?iunea contraven?ional? complementar? nu a mai avut suspendat? exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie."
    Consider ca aplicarea acestui articol in situatia descrisa de mine ca fiind un abuz, tinta clara a acestui articol este sanctionarea recidivistilor. Dar mie nu mi s-a acordat dreptul sa recidivez; bineinteles ca daca mi-ar fi fost suspendat permisul nu as mai fi comis absolut nici o alta contraventie, cunoscand implicatiile legale ale acestui fapt. Dealtfel, in cele 15 zile in care am mai avut drept de circulatie am respectat absolut toate regulile de circulatie, lucru pe care il voi face bineinteles si dupa recuperarea permisului.

    Ce imi recomandati sa fac in aceasta situatie?
    Atata timp cat pe procesul verbal pentru viteza nu este bifata retinerea permisului, il pot ridica dupa cele 30 de zile pentru linie continua (pentru care am dovada si procesul verbal este in regula)?
    In caz contrar, pot totusi beneficia de reducerea suspendarii la 30 de zile, considerand ca in momentul savarsirii contraventiilor nu am mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce? Mentionez ca indeplinesc toate celelalte conditii de la art 221, alin 1 si 2.
    Va multumesc anticipat.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #22
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.969, Nivel: 27
    Progres nivel: 69%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 31
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    11.05.2010
    Postări
    2
    Puncte
    1.969
    Nivel
    27
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    retinerea permisului auto

    buna ziua,daca dau examenu pentru redecerea suspendari la jumatate si nu il iau,atunci se mai adauga inca o luna la suspendarea permisului?

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #23
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.857, Nivel: 26
    Progres nivel: 57%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 43
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    05.07.2010
    Postări
    1
    Puncte
    1.857
    Nivel
    26
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Buna ziua! Pe data de 01.11.2009,in sectorul 3,am fost implicat intr-un accident rutier ''soldat cu ranire de persoane''.Mi s-a luat permisul si mi s-a eliberat dovada inlocuitoare in baza art. 111/4+53/1,valabila pentru 15 zile.Dupa expirarea celor 15 zile,adica pe data de 16.11.2009 nu am mai prelungit dovada pana pe data de 16.04.2010 pentru o luna de zile.Astazi.05.07.2010,prin Posta a sosit Rezolutia emisa la data de 25.05.2010,in care scrie,citez:''Neinceperea urmaririi penale fata de G.A.,sub aspectul infr.prev. de art.184 al.l,3 C.p.Cheltuielile judiciare raman in sarcina statului.Solutia se comunica''.Ce trebuie sa fac acum?Scriu o cerere de eliberare a permisului si o duc la Udriste sau la Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 3?Mi se suspenda permisul 90 de zile?Perioada in care nu mi-am prelungit dovada,se scade din eventuala suspendare a permisului?Va multumesc!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •