Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 23

Subiect: retinerea permisului auto

  1. #11
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.080, Nivel: 28
    Progres nivel: 80%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 20
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.03.2010
    Postări
    2
    Puncte
    2.080
    Nivel
    28
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Va multumesc pt raspunsul anterior,stiti cum e ma pregatesc pt ce e mai rau.Problema e ca eram in trecere prin acel judet(Sibiu) in interes de serviciu(patronul imi daduse sarcina sa ajung pana la ora x.Cum pot sa fac sa-mi reduc perioada de suspendare avnd in vedere ca locuiesc la sat si nu pot sa fac naveta cu autobuzul la servici deci sunt intr-o situatie foarte neplacuta?.Eventual se poate prelungi dreptul de circulatie??? Va multumesc !!!

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #12
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Conform art.104 din OUG nr. 195/2002 actualizat?, privind circula?ia pe drumurile publice, "La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de c?tre ?eful poli?iei rutiere al jude?ului sau al municipiului Bucure?ti pe raza c?reia a fost s?vâr?it? fapta ori de c?tre ?eful poli?iei rutiere din Inspectoratul General al Poli?iei Române, dar nu mai pu?in de 30 de zile, în condi?iile prev?zute în regulament."
    Totodat?, potrivit HG nr. 1391/2006 actualizat?, (Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002), art.221. – (1) Perioada de suspendare a exercit?rii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dac? sunt îndeplinite, cumulativ, urm?toarele condi?ii:
    a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoa?terii regulilor de circula?ie;
    b) a ob?inut permis de conducere cu cel pu?in 1 an înainte de s?vâr?irea faptei;
    c) în ultimii 3 ani de la data s?vâr?irii faptei pentru care se solicit? reducerea perioadei de suspendare a exercit?rii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de m?sur?;
    d) în ultimii 2 ani de la data constat?rii contraven?iei pentru care se aplic? sanc?iunea contraven?ional? complementar? nu a mai avut suspendat? exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
    (2) Conduc?torul de autovehicul sau tramvai NU BENEFICIAZ? de reducerea perioadei de suspendare a exercit?rii dreptului de a conduce, DAC? :
    a) perioada de suspendare a fost majorat?, conform legii;
    b) a cumulat, din nou, cel pu?in 15 puncte de penalizare în urm?toarele 12 luni de la data expir?rii ultimei suspend?ri a exercit?rii dreptului de a conduce;
    c) a fost implicat într-un accident de circula?ie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul test?rii aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit c? a condus vehiculul în timp ce se afla sub influen?a alcoolului;
    d) sanc?iunea contraven?ional? complementar? s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferat? când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini ro?ii ?i/sau sonore sunt în func?iune.
    Dac? îndeplini?i aceste condi?ii, ave?i dreptul de a solicita reducerea perioadei de suspendare, prezentându-v? la Serviciul poli?iei rutiere care v? are în eviden??, în perioada execut?rii sanc?iunii contraven?ionale complementare a suspend?rii exercit?rii dreptului de a conduce, în zilele stabilite, s?pt?mânal, la nivelul serviciului poli?iei rutiere. (art. 119, alin. 3-5 din HG nr. 1391/2006 actualizat?).
    Mult succes.
    COMISARUL

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #13
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.981, Nivel: 27
    Progres nivel: 81%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 19
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    04.05.2010
    Postări
    1
    Puncte
    1.981
    Nivel
    27
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Ieri la ora 18 mi sa luat permisul de conducere ca nu am respectat semnalele acustice si luminoase la nivel cu calea ferata. Stiind ca nu poti reduce sanctiunea de la 90 de zile la 30, este obligatoriu sa dau examenul de 15 puncte?? Daca nu dau acest examen imi voi lua permisul dupa 90 de zile sau mi se va prelungi cu inca 30 de zile pt ca nu am dat examenul. Sunt cam confuz :roll: in momentul asta in ceia ce priveste acest examen stiind ca nu pot beneficia de nici o reducere in cazul meu este obligatoriu sa il sustin sau nu? O zii buna !!!

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #14
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.971, Nivel: 27
    Progres nivel: 72%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 29
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    10.05.2010
    Postări
    2
    Puncte
    1.971
    Nivel
    27
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Retinerea permisului auto 30 zile depasire linie continua

    Salutare, acum 2 zile am depasit pe linia continua si mi-a fost retinut permisul de conducere pe 30 zile. Intrebarea mea este urmatoare: Trebuie sa sustin acel test de reexaminare pentru a intra in posesia permisului peste 30 de zile, sau nu trebuie sa fiu reexaminat. Am tot sunat la informatii la ei dar nimeni nu raspunde si poate gasesc un raspuns la voi. Multumesc anticipat

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #15
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Pentru Floryann.
    În cazul dep??irii peste linia continu?, neurmat? de accident de circula?ie cu avarii sau alte pagube materiale, nu este obligatorie verificarea cunoa?terii regulilor de circula?ie, dac? nu solicita?i reducerea perioadei de suspendare.
    Acest r?spuns se fundamenteaz? pe prevederile art. 106.-(1), lit. a) din OUG nr. 195/2002 actualizat?, privind circula?ia pe drumurile publice.

    0 Nepermis! Nepermis!

  6. #16
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Pentru Catalix 20.
    Pentru contraven?ia comis?, legat? de nerespectarea dispozi?iilor legale privind trecerea la nivel cu calea ferat?, nici nu beneficia?i de posibilitatea reducerii perioadei de suspendare (art. 221.-(2), lit. g), din H.G. nr. 1391/2006 actualizat?), nici nu sunte?i obligat s? v? prezenta?i la verificarea cunoa?terii regulilor de circula?ie, aceast? fapt? nefiind nominalizat? printre cele enumerate în art. 106.-(1), lit. a) ?i b) din OUG nr. 195/2002 actualizat? privind circula?ia pe drumurile publice.
    V? ve?i prezenta direct la ghi?eu, pentru a reintra în posesia permisului de conducere, dup? expirarea perioadei de suspendare care, în cazul dvs. este de 90 de zile.
    Aten?ie la tren, de obicei nu prea se scap? de la contactul cu locomotiva.

    0 Nepermis! Nepermis!

  7. #17
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.969, Nivel: 27
    Progres nivel: 69%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 31
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    11.05.2010
    Postări
    2
    Puncte
    1.969
    Nivel
    27
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    retinerea permisului auto

    buna ziua,azi am fost surprins de aparatul radar cu 108km/h in intrarea unei localitati,permisul mi lau suspendat pentru 3 luni de zile,trebuie sa dau acel examen cu 15 intrebari pentru al putea ridica dupe cele 3 luni de suspendare sau trebuie dat examenul numai daca vreau sa mi se reduca suspendarea? va multumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #18
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Potrivit art. 106 din OUG nr. 195/2002 actualizat?, privind circula?ia pe drumurile publice, verificarea cunoa?terii regulilor de circula?ie se face doar în cazul re?inerii permisului pentru conducerea sub influen?a b?uturilor alcoolice, nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, dep??irea sau trecerea la culoarea ro?ie a semaforului, dac? prin aceasta s-au produs anumite urm?ri, când fapta a fost urm?rit? ca infrac?iune sau CÂND SE SOLICIT? REDUCEREA PERIOADEI DE SUSPENDARE A EXERCIT?RII DREPULUI DE A CONDUCE.
    Dac? nu dori?i s? vi se reduc? perioada de suspendare, NU sunte?i obligat s? v? prezenta?i pentru verificarea cunoa?terii regulilor de circula?ie.

    0 Nepermis! Nepermis!

  9. #19
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.971, Nivel: 27
    Progres nivel: 72%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 29
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    10.05.2010
    Postări
    2
    Puncte
    1.971
    Nivel
    27
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    MUltumesc Comisarul pentru raspuns. Nu am ce reducere sa obtin, tinand cont ca il am suspendat pe 30 de zile .

    0 Nepermis! Nepermis!

  10. #20
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: retinerea permisului auto

    Ave?i dreptate, îmi pare r?u pentru ce s-a întâmplat, bine c? nu a?i avut alte necazuri adiacente.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •