Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Radu B <

Mesaj postat la "contact ARR". Sper sa controleze cineva respectivul traseu.Inopinat, fara clopotei.
Buna ziua,
Folosesc din cind in cind serviciile de transport interjudetean Craiova-Brasov ( firma IRIMIR din Craiova parca ). Pe directia Craiova-Brasov traseul este Craiova-Slatina-Pitesti-Gaiesti-Targoviste-Sinaia-Brasov. In cursele de duminica dimineata ( dar nu numai ) este un obicei frecvent ca soferii sa opreasca la fiecare semn facut de cetatenii de pe marginea drumului care sunt luati pe distante scurte, in picioare, cu banii dati la sofer, fara bilet. De la un capat al cursei la altul.
Culmea este atinsa in satele de dupa Targoviste cind , ieri 21 noiembrie, au fost inghesuiti in microbuz calatori in picioare pina la saturatie ( cred ca erau cam 14 la un moment dat ). Din atitudinea oamenilor si a soferului rezulta ca in zona situatia in cauza e considerata normala.
Nu stiu, dar nu cred, ca firma in cauza sa aiba autorizatie de transport interjudetean + local cu opriri la " ia-ma nene " dar transportul de persoane peste limita locurilor pe scaun stiu ca nu este permisa. Pe linga disconfortul cauzat de inghesuiala calatorilor care circula cu bilet pe distante lungi la un moment dat soferul nu mai vedea in dreapta din cauza celor inghesuiti linga usa.
Si ar mai fi :
- Microbuzul cu care am mers nu avea loc de bagaje in spate. Bagajele erau inghesuite pe sub scaune si printre scaune.
- Unul din soferi, cel care primea banii si dadea sau nu bilete, cind era la volan numara din cind in cind banii fara sa tina vreo mina pe volan. Idem cind vorbea la telefon
Cred ca un control inopinat al dvs. pe traseu, duminica dimineata, dupa Targoviste ( Fieni etc. ) si fara clopotei ( masina cu sigla ARR, politie ) ar fi binevenit. Nu de alta, dar si soferul microbuzului facut praf de tren in Moldova parca numara banii cind l-a lovit trenul si avea calatori peste numarul admis. Afirmatii gen " lasa ca mie nu mi se intimpla " sau " conduc de x ani si nu am avut nici un accident " nu au nici o valoare cind se intimpla o tragedie.
Firma are 2 curse pe zi, cu plecare din Craiova la 05.30 si 12.30 iar din Brasov la 06.00 si 13.00 ( cu aprox. ).
Ca se poate circula si civilizat pot sa dau exemplu firma C&I cu ale carei autobuze circul frecvent pe ruta Craiova-Bucuresti si retur si Brasov-Bucuresti si retur in conditii depline de confort si siguranta.
As aprecia daca ati lua in consideratie cele mentionate de mine mai sus nu neaparat pentru sanctionarea materiala a soferilor si a firmei ci pentru a-i face sa inteleaga ca trebuie sa respecte totusi legislatia in vigoare. Iar daca in conditii legale cursele nu sunt rentabile economia de piata spune ca ai dreptul sa renunti la afacere.
Poate modul de abordare a acestor curse are drept cauza si faptul ca ele sunt singura legatura directa dintre Craiova si Brasov. Exista si un tren dar CFR calatori l-a desfiintat ca nerentabil.
Cu stima,
Radu B.>