am un bebe mic. Am un carucior cu care nu pot plimba copilul din cauza masinilor parcate neregulamentar pe trotuar. Azi am fost cu familia la defilare si cand ne-am indreptat spre casa, nu am putut trece cu caruciorul pentru ca un jeep de Ilfov era parcat pe trotuar, de-a latul. Nu mai era loc nici sa bagi o mana intre gard si masina, nu mai zic de 1 m.A calcat zona verde, s- a strecurat printre 2 copacei si s- a linistit pe trotuar. Am poze cu masina, dar nu stiu cum sa le postez. Soferul a fost f sigur pe el si a stiut ca politiei rutiere nu-i pasa daca pe o strada lunga si lata unde este total interzis sa parchezi masinile, o singura masina sta pe trotuar blocand orice circulatie a pietonilor. Eu nu pot trece cu caruciorul pe strada,printre masini. Pe langa noxe si claxoane care sperie copilul, nu e in siguranta caruciorul, mai ales azi, cand a fost o inghesuiala...
In fine. nu e vina soferilor. E vina politiei ca-i lasa. Asta e parerea mea de multa vreme, atata vreme cat si eu am traversat neregulamentar in fatza politiei si nu mi-a zis nimeni nimica. In alte orasele din ROmania( cum ar fi Hunedoara) se dau amenzi pietonilor care nu traverseaza pe trecere. Stiati? 5 sau 10 lei, ceva de genul. Dar este o circulatie ca in Occident. Stiu ca e greu sa faci ceva cu traficul din Bucuresti, dar daca nu se face ceva fortzat, o luam razna cu totzii.