Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Irina David

Buna ziua,
As dori sa fac o plangere in legatura cu refuzul de transcriere a unei masini pe numele noului proprietar astfel acesta circuland pe drumurile rutiere cu documente care nu-i apartin.
Este vorba de autoturismul marca VOLKSWAGEN GOLF, nr de inmatriculare BH09HWP, serie sasiu WVWZZZ1EZSK021985, vanzator Petrila Irina, cumparator Zbarcea Alin Gheorghe.Din cate am inteles acesta a instrainat vehicului catre un alt cumparator care nu poate fi identificat. In urma acestui refuz, eu, vanzatorul, primesc amenzi de parcare, pentru care am fost nevoita sa fac contestatii catre tribunal, avand deja castig de cauza.
Cunosc foarte bine acum, dar din pacate, mult dupa instrainarea autovehicului, ca eu, vazatorul trebuia sa ma asigur ca in termen de 30 de zile, noul proprietar va transcrie masina pe numele sau,insa nu putem constrange pe nimeni impotriva vointei lui sa faca ceva anume cu un bun care-i apartine prin cumparare. De aceea v-as ruga, ca in numele legii si a legislatiei rutiere, acest autovehicul sa fie oprit in trafic si verificat asupra autenticitatii documentelor ( talon si carte identitate masina) si amendat/atentionat asupra obligativitatii sale de a transcrie masina pe numele proprietarului. Am tot respectul pentru institutiile statului si stiu ca se vor lua masurile care se cer in asemenea situatii.
In speranta ca veti raspunde acestei sesizari, eu va doresc numai bine.

Cu respect,
Irina David