Buna ziua,

Va scriu in legatura cu o solicitare pe care am trimis-o si prin email, la adresa office at politiarutiera punct ro

Am detaliat in mailul respectiv (repere calendaristice si serie/numar documente) istoricul retinerii permisului pe raza unui alt judet decat cel de domiciliu si anume:
- PV si Dovada emise in momentul incalcarii regulilor de circulatie (depasire viteza cu mai mult de 50 km/h)
- chitanta de plata a amenzii stabilita in PV
- mentiunea privind promovarea testarii de reducere a perioadei de suspendare de la 90 zile la 30 zile
- trimiterea cererii pentru reducerea suspendarii, prin posta, cu confirmare de primire, insotita de documentele de mai sus, catre serviciul rutier care a emis PV initial.

Intrucat, conform calculelor mele, incepand cu data de 3 mai a.c. ar trebui sa pot ridica permisul de la sediul brigazii rutiere unde am domiciliul, as dori sa aflu daca cererea mea s-a aprobat, ca sa imi pot planifica activitatile din saptamana urmatoare.

Si daca trebuie sa imi prelungesc sau nu abonamentul la mijloacele de transport in comun

Motivul pentru care scriu aici este faptul ca nu am reusit sa stabilesc o legatura telefonica cu serviciul rutier catre care am adresat cererea, desi am incercat acest lucru in mod repetat. Sunt constient ca as putea sa ma deplasez in localitatea respectiva, insa sper sa nu fiu nevoit sa aloc timp si bani de transport pentru o informatie simpla.

Imi permit sa sugerez ca ar fi necesara o forma mai facila (transparenta?) de accesare a unei asemenea informatii, intrucat perioada de suspendare a dreptului de a conduce, are un impact major in activitatile curente ale persoanelor care sunt penalizate prin aceasta masura. Nu cred ca este necesara vreo "masura complementara", asa cum este incertitudinea cu privire la data redobandirii dreptului respectiv.

Va multumesc