Citat Postat în original de Brantax Vezi post
Am cautat un raspuns la aceasi intrebare ridicata de Cris.somesan pe alte forum-uri dar din pacate nu am garit un raspuns clar. Speram ca pe acest forum sa poata raspunde cineva din cadrul politiei. Cineva care are cunostintele necesare formularii unui raspuns clar si coerent.


Amintesc aici ca la Art. 63, aliniat (2), litera a) se specifica:


"(2) Nu se considera oprire:


a) imobilizarea vehiculului atat timp cat este necesara pentru imbarcarea sau debarcarea unor persoane, daca prin aceasta manevra nu a fost perturbata circulatia pe drumul public respectiv;"


Din interpretarea acestui articol reiese ca manevra de imobilizare a unui autovehicul pentru debarcarea unei persoane in statia de autobuz este permisa daca nu perturba circulatia pe drumul public, manevra in sine ne fiind considerata oprire. Este corecta interpretarea ?




Eu sunt nevoit uneori sa imobilizez masina in statia de autobuz pentu a cobora copilul la scoala. Daca prin aceasta imobilizare a autovehiculului nu este perturbata circulatia pe drumul public pot executa legal aceasta manevra ?

As aprecia un raspuns cu DA sau NU urmat de o motivatie clara.



Oprirea Dvs. in cazul de mai sus, este considerat[ oprire voluntara, si este clar specificat :


Art. 142.
Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:

g) In staţiile mijloacelor de transport public de persoane, precum şi la mai puţin de 25 m inainte şi după acestea;